Един от световните лидери за медицинска техника BTL инвестира 20 милиона в Пловдив за разширяване на производствената си дейността.
За целта фирмата, която е на пазара от 20 години и вече има около 300 работника във фабрика в Пловдив, е закупила огромен парцел на бившата Пулпудева бившия завод за текстилна и кожарска промишленост "Пулпудева". Парцелът е придобит от дружеството през пролетта на публичен търг.
Днес фирмата беше официална удостоена със сертификат за инвестиция клас А. Той бе връчен на изпълнителния директор от зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов в присъствието на кмета Иван Тотев, областния управител и кандидат за кмет на Пловдив Здравко Димитров и зам.-кмета на града Стефан Стоянов.
Компанията прогнозира ръст от 40% само през настоящата година и още 40% през 2020. До 2021 година се очаква откриване на новата индустриална база, в която ще се открият между 200-300 нови работни места.
"Стойността на имота влиза в цялата инвестиция от 20 милиона, която ще бъде използвана само за земя и сграда. Оборудването и машините ще са отделелно над тази сума. Затова и цялата инвестиция ще е доста по-голяма", посочи пред TrafficNews изпълнителният директор на "БТЛ индъстрийз" Георги Петков.
Компанията възнамеряват да инвестира в иновативни системи за производство като автоматизирани складове и роботизирани системи за разпределение на материалите между работниците, но е насочена и към екологията и ще опита да изгради и собствен соларен парк. Към момента фирмата произвежда около 50 000 апарати на годишна база и е експортно ориентирана, като изнася готова продукция към над 110 държави целия свят. Основни направления в производството на медицинска техника са в сферите на кардиология, физиотерапия, естетична медицина и урология.
"През следващите 2 години до откриване на фабриката ще открием около 200 работни места, а след това се надяваме и повече. До момента на откриването ще функционира и старата ни фабрика, а след това тя ще се премести в новата база", поясни Петков.
Цялата продукция на дружеството се изготвя в Пловдив, като дори част от частите за машините се произвеждат у нас. В София фирмата има развоен център, в който работят висококвалифицирани инженери, като такова звено за проектиране на машините има и в Пловдив. Така затварят целия кръг от научна и развойна дейност до крайна продукция.
От държавата обещават да подпомогнат с финансиране за инфраструктурата в района на новата фабрика, като Борисов подчерта, че става дума за производство на хипервисоко технологично ниво, което неминуемо е приоритет на държавната политика за привличане на инвестиции с високи нива на добавена стойност.
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?