Жителите на най-голямото гето у нас, кв. "Столипиново" в Пловдив, превземат частни парцели и строят незаконни къщи върху тях. Поне 200 къщи вече са превзели чуждата територия, а окупацията продължава. За хората, чиито терени са буквално откраднати, остава само да плащат данъците на земята.
Сред тези, които 20 години водят безплодна битка за земята си, е и 83-годишната Люба Шаламанова. Още в началото на миналия век дедите й правят дом в покрайнините на Пловдив. Живот сред природата, близо до земята и само на крачка от най-големия град в България тогава.
Днес тя е собственик на един от частните парцелите от общо 50 декара частна земя в пловдивския квартал „Столипиново”, които са заграбени от роми и застроени с незаконни къщи, предаде БТВ. Останалите къщи на тази територия са построени също незаконно, но върху заграбена общинска собственост.
„Незаконните къщи в „Столипиново” са около 90% от къщите, които са застроени. Всичко тук се е случили след 90-та година”, уточнява и кметът на район „Източен” под тепетата Николай Чунчуков. Според общината всеки трети жител на „Столипиново” живее в незаконна къща върху заграбена земя – говорим за 15-20 000 души.
Един ден в края на 90-те, когато отишла в Столипиново Баба Люба била посрещната на прага родния си дом от бременна циганка с дете на ръце: „Како, ние ще пазим къщата!” Ние нямам кураж наем да искаме нито да ги питаме кога ще излязат. Те бамбашка хора. Те са бабaити. На всичко са готови. От там отидохме в първо кметство в „Столипиново”.
Местната власт не чува
Жалби и молби без резултат преминали през кабинетите на всички кметове на Пловдив през годините. Но всички обърнали гръб на ограбената жена. Както и на всички останали собственици. Кмет на район „Източен”, където е „Столипиново”, бил и сегашния кмет на Пловдив Иван Тотев. И той бил избран и зависим от циганските гласове.
„Тотев ми вика „Това е работа на Славчо Атанасов, той се занимава с това нещо”. Славчо Атанасов имаше приемен ден и вика „Подайте молба, ще видим какво ще направим”. Нищо не стана. Дойде Иван Тотев и при Иван Тотев няма приемен ден, отидохме при заместника му, аз му забравих името. „Ами”, вика, „ще видим”. 5 пъти, 6 пъти сме отишли. И до ден днешен все гледат”, разказва възрастната жена.
Откриваме общо 8 от собственици на около 20 декара окупирана земя в „Столипиново”. Страхуват да говорят пред камера: „Изпитвам страх, това е, което искам да ви кажа. Това са хора, които могат по всякакъв начин да ми навредят. Аз съм говорила със съседите и с моята рода, но в момента всичките се страхуват. В момента ме е страх, разберете го!”
Разказват, че обитателите на превзетите имоти си позволяват да заплашват. С нож в ръка.
След кражбата – рекет
Баба Люба и роднините й отказват да плащат данъка на заграбената земя, но властта притиска ограбените собственици до стената и ги заплашва, че ще загубят и останалото си имущество, ако не плащат всяка година за замята върху която незаконно и безплатно живеят нашественици.
„Сестра ми отишла да си плаща данъка за апартамента и те казали „Няма да ви вземем парите. Трябва и този данък да дойдете да плащате. За да можем и двата данъка да вземем парите”. Защо ще плащам аз данъка? Щели да я вземат? Ами те я вземаха. Какво повече да й вземат”, разказва жената. И други собственици потвърждават думите й.
Нещо съвсем нормално
Вече 20 години превземането на чужди общински и частни парцели в „Столипиново” не се преследва и наказва от властите. Епизодичното събаряне на някоя къща върху чужд терен е съпътствано с построяването на няколко нови незаконни постройки.
Затова ромите вече са дълбоко убедени, че това е нормален процес: „Гледаме празно място, виждаме. Със собствени средства застрояваме и така се получава квартал „Столипиново”. Ето как става”.
Те смятат, че е нормално общината да им предостави имот, в който да живеят със семействата си. Щедрите европейски социални системи също са дали увереност на ромите, че друг трябва да се погрижи за тях и децата им.
Част от жителите на „Столипиново” живеят в Германия и са придобили ценен опит там: „Значи, взимам едно 6-членно семейство и отивам в Германия и вие ще сте свидетел, и след само след два дена, ще видите къде са настанени, и каква работа им се създава на тях”.
Право- или кривозащитно?
Тромави държавни процедури срещу незаконните постройки, липсата на наказание за окупиране на чужда земя и фондации с адвокати, работещи за интереса на ромите. Тези фактори разрастват територията на незаконните квартали.
Районният кмет Чунчуков признава, че обжалванията могат да забавят булдозера с цяла година.
След като се възползват от всички продецури за обжалване по закон, ромите вече претендират, че окупираната територия по давност е тяхно обичайно местообитание и единствено жилище. Решение на Европейският съд за правата на човека при подобен случай, известен като „Баталова воденица" и фондации, финансирани от западни филантропи, ги окуражават да се възползват.
Според фондациите общината е длъжна да осигури нов дом на ромите, ако ги изгони от единственото им жилище. Така кръгът става омагьосан, а ромите имат все повече мотиви да превземат чужди земи.
Живеещите в блокове роми от „Столипиново” също искат да получат безплатна земя и да си направят къщи, защото панелките, които обитават, вече са унищожени.
Освен това, ромите възприемат многобройните си деца като коз пред общината община и държавата. Междувременно, баба Люба се опитва да стигне до бащината си къща. Не я пускат.
Спас Гърневски, Славчо Атанасов и Иван Тотев отказаха да обяснят в студиото на „Тази сутрин” защо „Столипиново” се разраства като туморно образувание.
Най-споменаваният от ромите Гърневски все пак се включи по телефона, за да каже, че е направил много за благоустройството на „Столипиново”.
„След моята намеса бяха бутнати няколко незаконни постройки, защото строихме бул.”Марица”, каза той в отговор на въпроса как се е борил с незаконното строителство, която днес приютява десетки хиляди. Екскметът беше категоричен, че не е разрешавал на ромите да строят където намерят за добре.
Той категорично отказа да поеме отговорност за случващото се с мотива, че строителният контрол е подчинен на МРРБ, а не на общината. Същото било и положението с данъчните, които събират пари за имоти, до които собствениците не могат да стигнат.
Общинските съветници: Булдозери или изкупуване
В студиото на „Тази сутрин” пловдивски общински съветници предложиха цялата палитра от възможни решения на проблема.
Айри Мурад от РБ беше категоричен: „Вина имат собствениците (...) Когато хората преди 15 години направиха тези къщи, къде бяха те?”.
Според него общината трябва да изкупи частните терени и след това да ги даде под наем на ромите.
„Има едно единствено решение – влизане на багерите, унищожаването на това нещо, което не бих могъл да нарека къща и връщане на земята на собствениците”, заяви Александър Сиди от ВМРО.
Според него в „Столипиново” в момента няма държавност.
„Този проблем започна в Пловдив след настъпване на анарходемокрацията”, отбеляза Ангел Иванов от БСП. По думите му ситуацията се дължи на обещанията на кметовете, че жителите на гетото ще живеят в узаконени постройки.
Освен че общинските и държавните власти не защитиха собствениците, те са подали много жалби до прокуратурата, която обаче не открила данни за престъпление, посочи общинският съветник, който определи това като „отказ от правосъдие”.
TrafficNews.bg