Пловдивска кетъринг компания сезира КЗК за проблем при обществена поръчка, чийто възложител е Спортното училище "Васил Левски" в Пловдив. „Фууд деливъри експрес“ ООД счита, че е неправилно отстранена от процедура по за кандидатстване за доставчик на храна в стола на спортното училище.

В жалбата им се твърди, че директорът на Спортно училище, като възложител, е допуснал груби нарушения по отношение на процедурата. В крайна сметка КЗК открива нарушения... но не такива, които да саботират обществената поръчка. 

В какво се състои обществената поръчка?

Процедурата по възлагане на обществена поръчка за организиране на столово хранене за учениците от СУ „Васил Левски“ започнала на 22 юни миналата година. Поръчката  се състояла в предоставяне на обяд и вечеря за учениците, желаещи да се изхранват в училищната столова – средно по 300 менюта на ден.  

Минималните изисквания на комисията, разглеждаща обществената поръчка,  към фирмата изпълнител се състояли в доказване на минимум 3 години дейност в идентична сфера на дейност, както и реализиран оборот от конкретната услуга в рамките на 300 000 лв. през последните три години. Един от участниците, а именно компанията „Фууд деливъри ексрес“, обаче, счел, че е неправомерно отстранен от процедурата и се обърнал с жалба към Комисия за защита на конкуренцията.

Неправилно ли е отстранена от обществена поръчка фирмата „Фууд деливъри експрес“?

В жалбата си, компанията определя решението на комисията като „незаконосъобразно“ поради липса на ясно изложени мотиви по отстраняването й от обществената поръчка и допускането на друга фирма – обстоятелство, което е в разрез с разпоредбите на Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки.

Помощният орган на възложителя счел, че фирмата не е предоставила всички документи, но определил срок за предоставянето им по-кратък от 5-дневния, изискван от закона. Фирмата оборва и твърденията, че не е реализирала оборот от идентична услуга за последните 3 финансови години – в предоставените счетоводни справки е доказан почти двоен оборот от услугата „кетъринг“.

Допуснато е и нарушение при насрочване на заседание на комисията за отваряне на пликове с ценови параметри, на което по закон имат право да присъстват всички заинтересовани лица, както и представители на средствата за масово осведомяване, твърдят в жалбата си от компанията.

Комисията по възлагане на поръчката твърди в становището си, че законния срок за предоставяне на липсващи документи на практика е спазен и фирмата не е разчела правилно изискването на закона „до 5 дни“. Според нея, 2-дневният срок за насрочване на заседание по отваряне на пликовете е спазен, а протоколът е връчен навреме на всички участници.  

„Фууд деливъри експрес“ не отговаряла на минималните изисквания за финансово състояние - фирмата била доказала приход от идентична услуга само за периода  09.03.2017г. – 30.06.2017. Услугата „кетъринг“ не се тълкувала идентична, тъй като в значението си се състояла в приготвянето и доставянето на храни по адреси, описват в становището си от комисията.

Какво решава КЗК?

Комисията за защита на потребителя призна жалбата на кетъринг компанията за основателна. В крайна сметка, от съобщението за насроченото заседание не ставало ясно, че именно на него ще бъдат отворени пликовете с ценови параметри. Това лишило възможността заинтересованите лица или техни пълномощници да присъстват на заседанието – действие, което е в разрез с принципа за прозрачност на процедурата, заложен в закона. КЗК заключи и че определеният от комисията по възлагане на обществена поръчка срок за предоставяне на липсващи документи е по-кратък от законовия и в ущърб на компанията.  

Комисията, обаче, приема становището, че услугата „кетъринг“ не е идентична на „организиране на столово хранене“ и отхвърля твърденията на компанията, че е отстранена неправилно. Установената незаконосъобразност не е станала причина за отстраняването на кандидата за обществената поръчка, посочва се в определението на КЗК.

Решението на Комисията подлежи на обжалване в 14-дневен срок.