Роми опитаха да оберат възрастен пловдивчанин в градския транспорт. Бдителен пътник обаче предотврати посегателството, но пък бе заплашен от разпра от крадците.

Грозната сцена се е разиграла в автобус N11 в обедните часове, а за нея разказа самият пловдивчанин, който е предотвратил кражбата.

Той и мъж на около 70 години са чакали рейса на спирката на бул. „България” до магазин Лидл. До тях се приближили трима младежи от ромски произход. Те обградили по-възрастния, оглеждали го и надничали в чантите с покупки. Дядото се притеснил, но в същото време пристигнал автобусът.

„И в автобуса тримата наобиколиха човека. Единият седна до него отляво, а другите бяха пред и зад възрастния. Аз ги наблюдавах много внимателно, защото още от спирката ми се сториха съмнителни. Няколко минути, след като потегли рейсът, забелязах, че седналият младеж опипва дядото. В скута си бе сложил яке, а ръката му бе под връхната дреха. Видях как дланта на мъжа от ромски произход влиза в джоба на човека. Веднага се намесих, викнах по младежите. Уведомих кондукторката какво се случва и я помолих да предаде на шофьора”, разказва пловдивчанинът.

Намесата му обаче отключила яростна агресия у тримата роми. Те се нахвърлили със заплахи към мъжа.

„Заплашваха и обиждаха, попитаха ме кой съм аз та да се бъркам. Извадих телефона и набрах спешния телефон 112. Точно в този момент обаче, автобуса спя и ромите слязоха. Възрастния човек много се притесни, както и кондукторката. Тя не успя да се намеси, а шофьорът не разбра какво се случва”, допълва очевидецът. Той не е подал сигналът до полицията, тъй като и тримата младежи са избягали.

По думите на пловдивчанинът това не е прецедент. И друг път е ставал свидетел, как непознати обграждат възрастни хора по спирките и рейсовете, с една цел – грабеж или кражба.

„В тези времена на несигурност, криза и нетипична за човечеството ситуация е нагло и нечовешко да посегнеш на беззащитен възрастен човек. Жалко е”, завършва читателят ни. 

Джебчиите са много наблюдателни и следят за хора, които изваждат банкноти, теглят пари от банкомат или плащат в магазин или на сергия. В тези моменти човек е много уязвим, защото вниманието му е насочено главно към парите и операциите, които върши с тях. След като приберете портфейла си в чантата или джоба, той много скоро може да се озове в чужди ръце без да усетите.

Джебчийството процъфтява, особено когато наоколо има разсеяни хора, които не внимават в разчитането на знаците, подсказващи за наближаващото престъпление.

От полицията в Пловдив апелират към хората да бъдат внимателни и бдителни, особено ако около тях се навъртат съмнителни лица. Ако пловдивчани станат очевидци или свидетели на подобни случаи, то незабавно за сезират органите на реда.