Американски сайт за отдаване на коли под наем е извършил проучване сред 1000 водача, насочено върху чистота на интериорите на техните автомобили. Оказва се, че 32% почистват интериора на превозното си средство изключително рядко. Някои водачи правят това едва веднъж годишно, а 12% признават, че никога не са го правили.
В автомобила съжителстваме средно с около 700 щама бактерии, които са потенциална опасност за имунната ни система. Особено опасни са те за хората, които се хранят в автомобила си, като проучването стига до заключението, че около 20% от собствениците се хранят поне веднъж седмично в автомобила си. Това „развъжда” бактериите още повече, тъй като те се развиват върху трохи от храната или капки от напитките.
Проучването измерва нивата на бактериите върху различните повърхности в автомобила, като изчислява съдържанието на бактериите на квадратен сантиметър. Научният термин за това е Colony-forming units, CFU (единици, образуващи колония).
Седалката в обществена тоалетна събира 172 CFU, показва проучването, докато воланът до четири пъти повече - 629 CFU! Това прави воланът два пъти по-мръсен от бутоните на обществен асансьор и шест пъти по-мръсен от екрана на смартфон
Проучването казва, че повърхностите в интериора на автомобила съдържат средно 200 инфекциозни батерии на инч. След волана се нареждат поставките за чаши (506 CFU) и предпазният колан (403). Бензиностанциите са най-големият източник на замърсяване на ръцете на водача. Средно върху пистолета на бензиноколонката се развиват милиони CFU.
Най-често срещаните бактерии в интериора са два вида. Стафилококовата бактерия е причина за редица заболявания, сред които хранителни отравяния и кожни инфекции. Другата се нарича Propionibacterium, която причинява възпаления и зараза. И това са само 2 от около 700-те щама бактерии, с които съжителстваме в автомобила.
Още от категорията
Камери запечатаха "артистичния" порив на драскач в Пловдив, принесъл в жертва поредната сграда ВИДЕО