Сигнали за прегазени от автомобили диви животни на хълм Бунадржика в Пловдив ни изпратиха наши зрители. Въпреки забранителния знак в началото на пешеходната алея, ежедневно има шофьори, които нарушават правилата. В момента на територията на хълма влиза и тежка техника, заради ремонт на част от съоръженията в парка. Това обаче води и до унищожаването на животински и растителни видове, съобщава БНТ.
Борис Ангелов ежедневно разхожда кучето си по алеите на Бунарджика. Често прави забележки на шофьори, които вместо да извървят 800-те метра до върха, нарушават забранителния знак и се качват с колите си. През последната седмица два пъти намира убити или ранени таралежи.
„Вчера видях още един, успях да го спася защото беше много зле, едва дишаше, в момента е в Стара Загора в спасителния център за диви животни“, разказа Борис Ангелов.
Парк Бунарджика е защитена територия. Сред обитателите му са различни видове бозайници, птици и насекоми, както и множество ценни растения.
За да се ограничи всякакъв достъп на коли до тепето ,съвсем скоро администрацията на район "Централен" планира на двата подхода към главната алея да монтира бариери.
„Той е защитена територия и по плановете за управление, които са одобрени от министерството е ясно разписано ,че достъпа на автомобили, ако те не са специализирани трябва да бъде ограничен до минимум“, каза Георги Стаменов ,кмет на район Централен.
„Навсякъде може да отидеш с автомобил, но това е едно от малките места, на които не можеш и сега с тези фонтани с тази атмосфера тук, сякаш не си в града. Това е богатство, с което колко градове в България могат да се похвалят?“, недоумява Ангелов.
Ремонтът на парка ще приключи до края на месец юли. Очаква се поставянето на бариери да спре автомобилния поток към върха на тепето.
Още от категорията
Камери запечатаха "артистичния" порив на драскач в Пловдив, принесъл в жертва поредната сграда ВИДЕО