
Хакерските атаки в България срещу лични и служебни компютри продължават, сигнализираха читатели на TrafficNews.bg. Стотици пловдивчани са получили различни мейли, които съдържат опасен криптовирус от рода на ИскаПлаче (WannaCry). Той се намира в прикачения файл към писмото.
В него, чийто подател е уж НАП, пише, че Националната агенция по приходите съобщава за промени в регламента на отчетените периоди за подаване на декларации. Текстът е изключително правилно написан и трудно се различава от останалите официални писма на НАП. След обяснението пише, че при неспазване на новите правила се налагат глоби от 500 до 600 лева.
В прикачения файл пък били всички подробности за новите регламенти и срокове на НАП. С изтеглянето на файла, който е в .zip формат и неговото разархивиране, става и заразяването на компютъра ви.
Всички важни файлове върху заразения компютър се криптират, а потребителят е заставен да заплати еднократно около 550 български лева в дигиталната валута Биткойн, за да получи отново достъп до тях. Компрометираната система автоматизирано се опитва да разпръсне вируса, като атакува други сървъри по света.
В други мейли пък има оферти към различни пловдивски фирми, в които отново има опасния криптовирус.
Призоваваме ви да сте изключително внимателни! Получите ли писмо, в което по какъвто и да е начин ви приканват да отваряте прикачен файл – помислете добре преди да го направите! Направете няколко проверки:
- Повечето институции рядко изпращат оферти и информация с прикачени файлове, но дори да го правят, файловете най-често са във форматите .doc или .pdf.
- Видите ли, че към писмото е прикрепен архивен файл – формати като .rar и .zip, например, най-вероятно става дума за някакъв вирус.
- Вижте имейлът, от който е изпратено писмото – ако адресът е от рода на e.yagi (маймунка) matrix-eng.co.jp, ако завършва на .co.jp, ако е комбинация от случайни символи – става дума за вирусна атака и не трябва да отваряте прикачените файлове!
- Винаги е разумно, ако писмото идва от институция, да направите проверка в сайта на дадената институция. Проверете за подобна на посочената в писмото информация (например нови цени на електроенергията) или потърсете телефон, на който да позвъните и да попитате дали от институцията наистина са изпращали подобни писма до потребителите.
Най-важното – не бързайте да отваряте прикачени файлове от писма в електронната ви поща! Това може да ви коства цялата информация в компютъра ви.
Друг случай на атаката – ВИЖТЕ ТУК
Още от категорията

Скандалът около кученцето Мауси продължава, подготвят ли кражбата на животното от приюта?


Пловдивчанин показа как да си направим кална алея пред блока
Акценти





Почина бебето, пострадало при тежката катастрофа край Девин

Путин обяви Великденско примирие


