"Радка Пиратка" е феномен! Култовата чалга от зората на попфолка и смутните времена в края на миналия век е една от най-известните песни у нас. Нещо повече - според неофициална класация тя е най-продаваната песен на касетка в цялата музикална история на България.
Точна статистика няма, но масово се разпространява информацията, че е била разпространявана в милиони копия. По панаири, по пазари и най-вече на черния пазар "Радка Пиратка" достига до стотици хиляди домове в страната.
Историята на песента е разцепващо тъжна за нейния изпълнител - култовата персона Тошко Тодоров. Макар парчето му да е разпространено в милиони копия, той не получава нито лев за вселенския си хит. Заради незаконните презаписвания и нелегалните продажби той не печели нищо. По тези времена е изключително трудно да се говори за авторски права. На Балканите масово се крадат текстове и мелодии, а правораздаване няма.
"Изобщо не знам в колко бройки се е продала, нито колко са я слушали. Пък и навремето пиратството беше страшно", коментира Тошко Тодоров. Към днешна дата изпълнителят няма натрупано богатство и пее в кръчма във Велико Търново, за да оцелява.
Тошко се гордее с факта, че е "единственият певец, който има хит, без да има клип". Хората са пеели песента му, без да го знаят кой е, какъв е и как изглежда. "Радка Пиратка не съществува. Измислих я по време на една бригада, като първоначално прякорът й беше друг. Но вече минаха много години и съм го забравил. И текстът беше различен, но накрая остана като Радка Пиратка. Аз лично го измислих", разкри пред "България Днес" легендарният певец.
Според международната федерация на звукозаписната индустрия един изпълнител става "златен", като е продал поне 15 000 копия на албума си. Платинен статут се получава при 30 000 копия. В това отношение легендарните изпълните от зората на попфолка многократно са надминали стандартните и са останали с постиженията си завинаги в историята. Ако певците и певиците получаваха дори минимален процент от регистрираните продажби, към днешна дата гордо щяха да се вписват в графата на милионерите.
Съдбата на Тошко Тодоров и "Радка Пиратка" последва и Димитър Андонов - Хисарския поп. Авторът на хиляди творби в момента едва свързва двата края, тъй като през годините не е получавал средства за авторски права. Неговата песен "Дай си сърцето" обаче е сред пионерите в попфолка и е генерирала поне десетки хиляди продажби. Андон Събев ("Камъните падат"), Тони Дачева и оркестър "Кристал" ("Звезди ли искаш да ти свалям") и Радо Шишарката ("Тигре, тигре") са други култови изпълнители, които правят песни, продавани в десетки, ако не и в стотици хиляди копия. Времената, в които живеят, не им носят печалби от авторски права.
Илиян Михов-Баровеца остава в историята заради едноименната си песен, а не защото е печелил огромни суми от продажби. Албумите му се продават и до ден-днешен, но парчето "Баровец" е едно от най-любимите на пиратството през 90-те години на миналия век. Успехът му е чутовен и хитът му стига до милиони българи, които пресъздават образа на баровец в собствения си труден живот.