Когато стане дума за холестерол, първата ни мисъл е за онези плаки, които се натрупват по кръвоносните съдове и могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Лекарите препоръчват здравословна диета, борба с наднорменото тегло и редовни изследвания. А в изследванията имаме два вида холестерол - "добър" и "лош".
Холестеролът е вид мазнина в кръвта, произвеждана от черния дроб, необходима за производството на клетъчни мембрани, витамин D и хормони като тестостерон и естроген. LDL е т.нар. лош холестерол. Той представлява липопротеини (частици холестерол и протеин) с ниска плътност, които лесно се окисляват и образуват плаки по артериалните стени.
При HDL или т.нар. добър холестерол, липопротеините са с висока плътност и вероятността да се превърнат в натрупвания по кръвоносните съдове е много малка. Доскоро се смяташе, че по-високите нива на HDL сa полезни, защотото те спомагат за намаляване на LDL, извеждайки го от кръвта и насочвайки към черния дроб. Но едно ново изследване по темата представя малко по-различна гледна точка.
То е проведено от австралийски учени и в него участват 184 хиляди души на възраст на 55 години, като над 25 хиляди от тях са диагностицирани с деменция в хода на експеримента. И се доказва, че високите нива на "добрия" холестерол" увеличават риска от развитие на невродегенеративното заболявания. И колкото по-високи са те, толкова повече расте и той.
Предишни изследвания също доказват, че HDL не е толкова безобиден и полезен и дори може да навреди на сърдечно-съдовата система много повече, отколкото да й помогне. Затова е важно и той да бъде в разумни граници, предава Daily Mail.
Докато причините за повишаване на "лошия" холестерол са ясни и най-често са свързани с нездравословното хранене и наднорменото тегло, то при "добрия" ситуацията е малко по-сложна. Смята се, че той може да се повиши при нарушения в работата на черния дроб, хипофункция на щитовидната жлеза, както и при възпалителни процеси и инфекции.
Високият HDL може да е признак, че имаме добре работеща "пречистваща" система. Но важното е и какво се случват с този холестерол след това и дали може ефективно да се преработи. Важна подробност е и че по-често при жените се наблюдават по-високи нива на "добрия" холестерол и това се дължи както на хормоните, така и на по-високата предразположеност към трупане на мазнини точно под кожата.
А за да поддържаме нивата и на двата вида протеин в норми, трябва да спазваме няколко основни правила. Сред тях са редовната физическа активност, избягване на тютютнопушенето и на вредните храни, нормализиране на теглото. Смята се, че упражненията ускоряват процеса на самопочистване, извършван от HDL холестерола, и обвивките на кръвоносните съдове стават по-здрави. А колкото по-висок е индексът на телесна маса, толкова повече мазнини циркулират в кръвта, което води до намаляване на количеството HDL.
Източник: Lifestyle.bg
Още от категорията
Как спирането на тренировките влияе на тялото?