Всички сме чували, че смартфоните могат да повлияят негативно на здравето ни. Според последните данни на здравния департамент на щата Калифорния в САЩ, телефонът може да окаже сериозни поражения в дългосрочен план, дори да не говорим, а само да го носим в джоба си, пише puls.bg. 

Смартфоните излъчват постоянни дози радиация, докато изпращат сигнал или получават такъв от най-близките клетки на мобилните оператори. Докато са близко до коя да е част на тялото ни, дори да не ги ползваме в момента, телефоните променят радиационния фон около нас и оказват влияние на здравословното ни състояние.

Американските учени апелират към предприемане на трайни превантивни мерки. Те установяват, че ако не държим смартфона си в джоба на панталона, а в чанта или джоб на палто, влиянието му намалява, макар и да не изчезва.

Негативните последствия намаляват допълнително, ако нощем не държим телефона под възглавницата или в близост до леглото си.

Тенденцията децата да се сдобиват със собствен телефон, който им е подръка на практика целодневно, се разглежда като много опасна. Колко далеч обаче се простират последствията, още не може да се каже, защото мобилните телефони са в масова употреба от сравнително скоро и няма конкретни данни за дългосрочния им ефект.

За момента данните сочат, че радиацията от мобилните телефони може да компрометира правилното развитие на мозъчните функции при подрастващите.

Все още няма консенсус за това колко е безопасното време, което може да отделяме на телефона си дневно. Американските учени обаче дават няколко ключови препоръки, които със сигурност ще редуцират последствията от вредния облъчващ ефект на смартфоните. Според тях телефонът не бива да се ползва за разговор на места, където покритието е ограничено, а сигналът е слаб, защото тогава облъчващият ефект е най-силен. Освен това трябва максимално да се редуцира времето, в което ползваме телефона за достъп до аудио или видео материали. Не бива да се предоверяваме на аксесоари, за които се твърди, че намаляват облъчването. Ползвайки такива средства, ставаме по-спокойни, че не си вредим, и сме склонни да ползваме телефона за по-продължително време. В случаите, когато такъв аксесоар няма доказано протективно действие, ползването му само удължава времето, в което сме изложени на облъчване от телефона си.

Придържайки се към тези препоръки, можем да сме сигурни, че в голяма степен ще се предпазим от облъчващия ефект на смартфоните, които, за добро или лошо, са неотменна част от ежедневието ни.