Заразените с Омикрон боледуват по-леко в сравнение с предишни разновидности като Делта, предаде Ройтерс, като цитира американско проучване, съобщи БТА.
Според изследването при последната вълна на Ковид-19 престоят в болница, ако се налага, е по-кратък. Пациентите, настанени в реанимация, са помалко и смъртните случаи са спаднали.
Въпреки това силно заразният вариант Омикрон доведе до рекорден брой инфектирани и хоспитализирани, което натоварва здравната система на САЩ. Пациентите в интензивни отделения при сегашната вълна на Ковид-19 са с около 29% по-малко спрямо тези през миналата зима и са намалели с 26% в сравнение с масовото разпространение на разновидността Делта, става ясно от данните, публикувани в седмичен бюлетин на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ.
По-лекото протичане на инфекцията при заразените с Омикрон вероятно е свързано с високото ниво на ваксинация, поставянето на подсилващи дози на отговарящи на изискванията за това хора, както и предишни преболедувания, осигуряващи известна имунна защита, се казва в проучването.
Смъртните случаи в САЩ в периода между 19 декември и 15 януари, когато беше пикът на инфектираните с разновидността Омикрон, бяха средно 9 на 1000 заболели. За сравнение при върховата точка на пандемията през миналата зима имаше по 16 смъртни случая на 1000 заразени, а по време на масовото разпространение на варианта Делта - 13 на 1000 болни, сочат публикуваните данни.
Констатациите съответстват на предишни анализи на данни от Република Южна Африка, Англия и Шотландия, където броят на инфектираните с Омикрон достигна своя пик по-рано, отколкото в САЩ, отбелязват от американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията.
Сравнително високият брой на хоспитализации на деца, заразени с Омикрон, може да е свързан с по-ниски нива на ваксинация в сравнение с възрастните, смятат изследователите. В САЩ не е одобрено поставянето на ваксини срещу Ковид-19 на деца под 5-годишна възраст.
Още от категорията
Ендокринолог: Има пандемия от захарен диабет, около 540 млн. души по света са диагностицирани