Сколиозата, или както е по-известна сред хората като гръбначно изкривяване, бележи бум в последните години. По време на коронакарантината и online обучението, всекидневното стоене пред компютъра с часове увеличиха случаите. При някои от малките ни пациенти се стигна до влошаване на състоянието, защото занемариха гимнастиката, не изпълняваха дори поставените от преподавателите по физическо възпитание задачи, каза д-р Илияна Матеева, началник на отделението по физиотерапия и рехабилитация в пловдивска болница.
Погледнато глобално причините за гръбначните изкривявания се свързват с липсата на витамин D, неправилно хранене, бърз растеж при децата - по 16-17 см за едно лято, наследствени фактори или ненужно тежките раници и техния неправилен избор.
Сколиозата е изкривяване на гръбначния стълб във фронталната равнина. Открита навреме е напълно лечима.
Според д-р Матеева всеки родител е добре да бъде запознат с това заболяване, тъй като често ние сме тези, на които ни прави впечатление лошата стойка на детето, различна височина на раменете, асиметрия в лопатките, изкривяване на таза, скъсяване на крайник, нарушение в походката. При много деца един от първите симптоми е главоболието, лесната уморяемост и затруднение в дишането.
При съмнение е необходима консултация с ортопед. Правят се рентгенографии и се определя се степента на изкривяването, което според класификацията е:
Първа степен - до 8-10 градуса, много често се касае за лоша стойка
Втора степен - до 20градуса, лечението включва масажи, електропроцедури, аналитични упражнения и изправителна гимнастика.
Трета степен - от 20до 40градуса. Провежда се корсетолечение и кинезитерапия.
Четвърта степен -над 40градуса. Изисква оперативно лечение
Добрият резултат от терапията се определя от комплексния подход. Той включва и специална диета при децата - балансирано хранене с достатъчно протеини, мазнини и бавни въглехидрати.
Протеините се набавят от боб, грах, телешко, нетлъсти меса. Извара, сирене, яйца и ядки доставят на организма достатъчно калций. Риба и краве масло са важни за набавяне на витамини А, Е и D.
Бавни въглехидрати получаваме от любимите макаронени изделия, те зареждат организма с достатъчно енергия. Желателно е избягването на тестени, сладки и мазни храни, тъй като водят до затлъстяване, а то пречи на двигателната активност и задълбочава деформацията.
„Целта на специалистите е да информират за нарастващата честота на заболяването, методите на профилактика и различните възможности за лечение, отбеляза д-р Матеева. -Защото нелекувана сколиозата води до тежки увреждания на гръбначния стълб, нарушение на дишането, притискане на органи, болки в кръста и в тазобедрените стави, нарушение на походката. На всяко дете с поставена диагноза е важно да се обясни необходимостта от ежедневна двигателна активност.“