Подробен одит във всички общински болници, ДКЦ-та и диспансери ще стартира до края на януари община Пловдив. Това съобщи днес директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив д-р Калин Калинов. Той подчерта, че проблемите в общинското здравеопазване са много и този одит е изключително необходим, за да бъдат взети мерки за решаването им. А такъв подробен анализ до момента никога не е правен.

„Винаги съм бил много против методиката, по която се извършваше проверката на дейността на тези лечебни заведения - търговски дружества. Единственият анализ, който се извършваше до момента, се ограничаваше в рамките на т.нар. финансов годишен отчет или балансовите комисии, които се извършват в края на март. Но до момента интересът на общинската администрация към медицинската дейност на тези лечебни заведения почти липсваше”, посочи д-р Калинов, който е бивш управител на ДКЦ 5.

Той е категоричен, че това трябва да се промени, тъй като именно медицинската дейност води и до финансовите резултати.

Д-р Калинов коментира също, че след като станат ясни точните финансови резултати на МБАЛ „Св. Мина” и МБАЛ ”Св. Пантелеймон”, ще се обсъди отново въпросът за сливането на двете лечебни заведения. „Не става въпрос за едно механично сливане, а за оптимизиране на дейността. За да може тези лечебни заведения да бъдат полезни на пловдивчани с лечебно-диагностична дейност, за да могат в бъдеще и като търговски дружества да не затъват в дългове и да дават добър финансов резултат”, отбеляза директорът на Дирекция „Здравеопазване“.

Той посочи един фрапиращ факт, на който се е натъкнал – управителите на различните общински здравни заведения не се познават помежду си. Някои от тях дори не знаят как изглеждат колегите им. И би трябвало всички те да функционират като един общ механизъм. И поради тази причина, че връзката липсва, има огромно дублиране на определени дейности, а в същото време други дейности и специалности липсват.

„И нещо, което мога да кажа с абсолютна сигурност – има изтичане на огромен поток финансови средства от общинските към други лечебни заведения, въпреки че общинското здравеопазване разполага с пълен капацитет да обхване всички дейности в профила”, подчерта той. И даде пример, че всички клинични лаборатории в общинските лечебни заведения ползват услугите за частни лаборатории за допълнителни дейности. Това според него означава, че нещо в стратегията и начина на работа на лечебното заведения куца.

„Аз самият като пациент наскоро ползвах услугите на частен физиотерапевтичен център. Причината е, че въпреки множеството физиотерапевтични отделения на територията на седемте ДКЦ-та в Пловдив, липсват апарати като високочестотен лазер, шокуейв, които аз открих в един малък частен център”, даде пример д-р Калинов. Той зададе риторично въпросът, защо в системата на общинското здравеопазване в града няма ядрено-магнитен резонанс, който би акумулирал оргомен финансов ресурс.

Засегна и проблема със семейните лекари, които над 90 процента са в пенсионна възраст. Подчерта също, че общината има идея за изграждане на общински педиатричен център. Има дори идеен проект, но големият проблем са лекарите, които ще го обслужват.

„Ще споделя една цифра, която ме порази. В официален доклад на РЗИ прочетох, че онкологичната заболеваемост в Пловдив през 2018 г. в сравнение с 1971 г. се е увеличила с 500 процента. Тоест, говорим за епидемиологична обстановка по отношение на онкологичната заболеваемост. Няма да търсим причините и да правим епидемиологичен анализ. Но питам какво е отношение към тези зловещи данни на общинската администрация досега?”, попита медикът. И припомни, че по времето, когато беше директор на Комплексния онкологичен център в Пловдив, е показал разработен проект в три варианта за изграждането на нов корпус в съседен парцел до този на Втора база. Имало разработени и два европейски проекта на обща стойност 7 млн. евро за финансирането. „В момента Пловдив щеше да разполага с една от най-модерните онкологични болници в България. Но защо го няма, не мога да дам отговор”, допълни директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив.