Достъпът до нови лекарства, реимбурсирани от Националната здравноосигурителна каса, ще бъде забавен над две години с промените в Наредбата за цените на медикаментите, която влиза в сила от 1 април. Това съобщи Деян Денев, председател на Асоциацията на производителите на оригинални лекарства, пише "Монитор".

Според промените в документа ново лекарство ще се заплаща от касата само, ако в 5 от 17 държави то се заплатено от обществен здравен фонд и ако има поне една положителна оценка на здравните технологии от 4 държави от Европейския съюз.

Освен това кандидатстващите за нови лекарства трябва да получат одобрение до 30 септември на предходната година, за да влязат в сила от следващата.

Според наредбата компаниите ще трябва да връщат отстъпки на НЗОК, ако се докаже преразход за тези лекарства, обясни още Деян Денев. Това означава, че компаниите трябва да върнат всички средства, които касата е платила за тези нови продукти, без да имат никаква сигурност за следващите години, което може да ги обезкуражи да доставят нови лекарства за България изобщо, предупреди председателят на Асоциацията на производителите на оригинални лекарства. Той припомни, че през 2019 година новите лекарства, които се заплащат от НЗОК са 21, а за 2020 година за реимбурсация чакат около 15 нови медикамента.

По думите на Денев България е сред най-бавните страни в Европа по включване на иновативни лекарства за реимбурсиране и според досегашната нормативна уредба. Според него с последните промени в нея тя става още по-ограничителна и се очаква срокът да се удължи средно от около 550 дни на 700-800 дни.

За да кандидатства нов медикамент, компанията производител трябва да представи положителна оценка на здравни технологии от поне една страна между страните Швеция, Великобритания, Франция и Германия.

Ново изискване е лекарството да се заплаща от най-големия публичен здравноосигурителен фонд в 5 от 17 европейски страни. Условието досега беше заплащане с публични средства в 5 от 27 страни.

„Това означава, че ако медикаментът се плаща от специализиран фонд в някои от тези страни, това няма да важи у нас“, обясни Денев.

Над 120 нови терапии са одобрени през последните 3 години от Европейската агенция по лекарствата, но едва 20% от тях са влезли в българския реимбурсен списък.

Досега, за да бъде одобрена дадена нова терапия, се изискваше да няма негативна оценка на здравните технологии в някоя европейска страна, а сега ще се иска лекарството да има поне 3 положителни оценки, и то в конкретни 10 референтни държави.

Досега една терапия, за да бъде плащана от НЗОК трябваше да бъде покривана с обществени средства в 5 от 27-те страни на ЕС, но занапред се предвижда да бъде покривана в 5 от конкретни 10 референтни държави със средства от най-големия им фонд.