В България няма заразени с новия коронавирус. Системата за масов скрининг чрез проверка на температурата на влизащите в страната работи и единичните случаи се изследват. Засега няма положителни тестове. Това са накратко последните новини от българския кризисен щаб за коронавируса.
Според експертите няма как да се избегне проникване на вируса, на сегашния етап на бързо увеличаващи се случаи в Европа такива опити се сравняват с усилие да се спре вятърът. Затова от решаващо значение вече е държавите да имат стратегии за действие до най-малките подробности. Усилията се съсредоточават върху информираността на населението за възможностите за предпазване и париране на слуховете, които пораждат паника, готовност за бързо откриване на случаи и адекватни реакции в болниците за лечение на болни и недопускане на разпространяване на заразата сред пациентите и медицинския персонал. Всички тези мерки вече работят у нас. С разширяване на информацията от СЗО и центровете за контрол на заболяванията в Европа и САЩ стратегията за справяне с предизвикателствата от новопоявилия се вирус у нас се актуализира.
Много нови данни за същността на респираторната инфекция дава докладът на смесената мисия за коронавируса в Китай.
Възрастните над 60 и особено над 75 г., мъжете, пушачите и в низхозящ ред хората със сърдечносъдови заболявания, диабетиците, хипертониците, страдащите от дихателни болести и рак са най-лесните мишени на новия коронавирус. Този извод направиха експертите на основата на съвместната мисия на Световната здравна организация и Китай, която проучи пула от данни за заразените, оздравелите и починалите от COVID-19.
Сред лабораторно потвърдените случаи средната възраст е 51 г. , като има случаи от 2 дни до 100 г., но основата засегната група са между 30 и 69 години (78%). Сред съобщените случаи 77% са от Хубей и 22% са земеделски производители или работници по професия.
Специфичното за епидемията е, че смъртността нараства с възрастта, като пневмонията от вируса има фатален ход най-често сред хората над 80. По-висок е процентът сред мъжете - 4,7% срещу 2,8% сред жените. Почти всички починали са имали поне едно хронично заболяване, част от болните са били с по няколко. Най-засегната се оказва групата със сърдечносъдови заболявания(13,2%) , хората с диабет (9,2%), с хипертония (8,4%), с рак (7,6%). Анализът на чудовищно голямата база данни степенува и симптомите на новата пневмония по тяхната честота. Почти всички болни (87,9%) вдигат висока температура и повечето се оплакват от суха кашлица (67,7%). Чести симптоми са и умората (38,1%), храчките (33,4%), задухът (18,6%), болките в гърлото (13,9%), главоболието (13,6%), болки в мускулите или ставите (14,8%), втрисане (11,4%). Относително по-рядко сред оплакванията се съобщава гадене или повръщане (5%), хрема (4,8%), диария (3,7%) и кръвохрачене (0,9%) и силно зачервяване на очите от кръвоизливчета (0,8%). Заключението на експертната група е, че 4-има от всеки 5 заразени боледуват леко и се възстановяват.
За 1 от 6-има, по-точно за 14% пневмонията протича тежко със задух и недостиг на кислород и при 6% се стига до дихателна недостатъчност и септичен шок и /или отказ на органите. Характерна, но необяснима за момента особеност е, че с вируса рядко се заразяват деца. Противно на имунологичната логика подрастващите до 19 г. са под 2,5% от общия брой съобщени случаи, а от тях до критично състояние стигат 0,2%.
Съвместната мисия отбеляза, че Китай е показал „може би най-амбициозните, бързи и агресивни усилия в историята за борба с новопоявил се вирус“. Високо се оценява забележителната скорост, с която китайските учени и експертите по обществено здраве действат при тази световна заплаха и предоставят данните. С безпрецедентна до момента бързина те изолираха причинителя на вируса, създадоха алгоритъм за диагностика и определиха начините на предаване, скоростта на разпространение и времето от момента на заразяване до поява на симптоми.
По оценката на епидемиолозите това е спечелило безценно време за изработване на мерки за масов скрининг на пътуващите, диагностични тестове и започване на подготовка в останалите държави за ограничаване на случаите. Основното, за което светът трябва да благодари на Китай в тази заплаха за панобщественото здраве, е безкомпромисната отговорност при прилагането на стратегията за неразпространение на вируса. Освен като държава и медицинска общност и на индивидуално ниво населението реагира със смелост и отговорност на кризата.
Спазват се безпрекословно ограничителните мерки, независимо дали това са спирането на публичните събирания, карантината вкъщи или забраните за пътуване, отбелязва анализът. „Решителният подход на Китай за ограничаване на бързото разпространение на този нов респираторен патоген промени хода на бързо ескалираща и смъртоносна епидемия“, категорични са експертите. Съвместната мисия изчислява, че този подход на правителството на Китай и на цялото общество е предотвратил или най-малко забавил стотици хиляди случаи на COVID-19 в страната и забавил преноса по света. „Контролът над голямото огнище обаче в Ухан и цялата област Хубей е с голяма цена и саможертва от страна на Китай и неговите хора, както човешки, така и материални.
Това е изключителен подвиг за страна от 1,4 милиарда души.“ Новият коронавирус обаче е силно заразен, може да се разпространи бързо, и трябва да се счита за способен да причини огромни здравни, икономически и социални въздействия. Но все още се знае много малко за новия патоген, ясно е само, че въпреки генетичните прилики с острия тежък респираторен синдром – SARS, и сравняването му с който и да е тип грип, това е нов вирус със собствени характеристики. Например предаването на COVID-19 при деца изглежда ограничено в сравнение с грипа, а клиничната картина се различава от SARS. За целите на планирането трябва да се има предвид много високият риск от широко разпространение в света. Безкомпромисното и строго използване на нефармацевтични мерки срещу предаването на вируса COVID-19 в Китай „осигурява жизненоважни уроци за глобален отговор “, обобщават експертите от мисията.
Според епидемиолозите това са единствените мероприятия, за които в момента е доказано, че прекъсват или свеждат до минимум трансмисионните вериги при хората. Основно за тези мерки е изключително проактивното наблюдение за незабавно откриване на заразени, много бързата диагноза и незабавна изолация на случаите, строго проследяване и карантина на хората от близките контакти. Подчертава се изключително високата роля на разбирането и приемане на мерките от предаването на вируса COVID-19 от населението. Предвид щетите, които могат да бъдат причинени от неконтролирано предаване, такъв подход ще спаси много животи и ще даде времеви аванс, необходим за тестване на лекарства и разработване на ваксина. „Спечеленото време трябва да се използва по-ефективно за спешно повишаване на глобалната готовност и бързо изработване на специфични стратегии за окончателното спиране на този вирус.“
Източник: 24 часа