Все повече хора в страната страдат от сърдечносъдови заболявания, а това е и водеща причина за смърт в световен мащаб. Междувременно става все по-очевидно, че възрастовата граница на болните все повече спада - всеки трети на възраст над 15 години е с високо кръвно налягане показват данни на Българската лига по хипертония, цитирани от “Монитор”. Заболеваемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз е между 30-45% - значително висока цифра.
Данни на Националния статистически институт показват, че за периода 2008-2017 година броя на болните от хипертония на възраст между 45-65 годишна възраст се е увеличил драстично.
Изследванията показват и увеличаване процента на регистрирани пациенти с предсърдното мъждене. Това е най-честата аритмия вследствие на високо кръвно налягане, която повишава риск от мозъчен инсулт от 3 до 5 пъти, води до когнитивни нарушения, учестява и влошава сърдечната недостатъчност.
Каква е причината за спадането на възрастовата граница и големият брой болни? Очаквано, отговорът е неглижираност на проблема. Повечето хора с артериална хипертония не се лекуват, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното налягане.
Причините за високото кръвно налягане са свързани и с рискови фактори на средата като свръхтегло, прекален прием на алкохол и сол с храната, както и недостатъчна физическа активност - неща, които много лесно могат да бъдат идентифицирани.
Скрининговите проучвания по инициатива на Българската лига по хипертония и партньори, направени на публични места през годините, сочат данни за висока честота на хипертонията и недостатъчен контрол при вече настъпили усложнения. Това мотивира ежегодното провеждане на национални информационни кампании и масови измервания на артериално налягане в България.
Още от категорията
Сезонът на пилингите е