Вирусни взривове с хрема, кихане, възпалено гърло, главоболие, умора в момента не се дължат на грип. Имаше такива подозрения от колеги инфекционисти, но изследвахме проби и не доказахме грипен вирус. Това съобщи микробиологът проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Подсмърчането и гърлоболът на големи групи от хора в София, Пловдив, Стара Загора, а вероятно и в други големи градове, се дължи на риновируси, които причиняват остри респираторни инфекции. Източник на заразата е болният човек, пише 24 часа.
Патогените са от вида пикорнавируси. Силно заразни са и се разпространяват с “мръсните” ръце. След контакт с вируса, пипайки се по очите и носа, човек буквално hr доставя в лигавиците. От този момент до изявата на симптомите минават не повече от 2-4 дни. Вирусът се умножава в цитоплазмата на заразените клетки и причинява дискомфорта в носа и гърлото.
Инфекцията се развива бързо и в ежедневието се определя като настинка или простуда, но не се дължи на студ, а на вируси. Характерни са за късното лято и преходния сезон към зимата.
Пикорнавирусите са наречени така заради малките си параметри и вида - от pico и РНК. За тях се знае, че са голямо семейство, но с мегадребни размери Щателното миене на ръцете, използване на мокри хигиенни кърпички и избягването на контакт с хора с признаци на хрема и настика намаляват риска от заболяване.
Важно предупреждение е, че причинителите на тези инфекции, които протичат грипоподобно, “не се боят” от хигиенни средства на алкохолна основа. Подобна защита работи по време на грипните епидемии.
РНК-ови вируси, които нямат обвивка, са резистентни към спиртните дезинфектанти
Може и се препоръчва обаче да се използват мокри кърпички, които съдържат хлорхексидин в състава си, обясни проф. Кантарджиев.
От семейството на пикорнавирусите е и причинителят на детския паралич.