Изследователят от Израел Еран Елинав с екип от колеги събра група от няколко десетки доброволци. Половината от тях, в името на науката в продължение на две седмици, се съгласи да ядат черен хляб, другата половина - бял хляб.
Според условията на експеримента около една четвърт от дневните калории са в хляба, а останалата част от диетата е съставена от стандартни храни, съобщава Telegraf.
Месец по-късно участниците в проучването смениха местата си и започнаха да ядат другия вид хляб, а по това време учените наблюдават здравословното им състояние и промените в концентрацията на глюкоза, микроелементи и протеини в кръвта им при преминаване към диета с хляб и с пълно отхвърляне на хляба.
Според Елинава тези наблюдения дали неочаквани резултати - първият анализ на данните показал, че и белият, и черният хляб имат приблизително еднакъв ефект върху функционирането на организма и почти не променят метаболизма в организма на доброволците.
Изненадени от резултатите, израелските биолози изследвали как различните хора реагират на бял и черен хляб. Оказа се, че: за някои доброволци белият хляб е полезен, а за други - черният хляб.
Стана ясно, че консумацията на нито един хляб не променя микрофлората. Учените все още не знаят защо това се случва, но предполагат, че се дължи на различията във функционирането на микробите на микрофлората, които са отговорни за преработката на нишесте, глюкоза и други въглехидрати.
Подробно проучване на подобни различия, израелските учени са сигурни, ще помогне да се разбере какъв вид хляб трябва да се яде от различни групи хора и как характеристиките на тялото им влияят върху успеха на диетата.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?