Хората, които се инфектират с „Омикрон“, е по-малко вероятно да стигнат до болница, отколкото тези с „Делта“ вариант. Това са изводите на две ранни проучвания в Англия и Шотландия.
До 20% по-малко вероятно е човек с потвърден случай новия щам на коронавируса „Омикрон“ да има нужда от медицинска помощ и до 45% е по-ниска вероятността да се нуждае от престой в болнично заведение, отколкото при тези с „Делта“ варианта. Това твърди ново изследване на Imperial College London.
Отделно проучване в Шотландия пък показва, че при хора с „Омикрон“ рискът от хоспитализация е над две трети по-малък от досегашните варианти на вируса, върлуващи в страната. Учените обаче предупреждават, че данните все още се основават на относително малък брой случаи.
Изследователите обаче добавиха, че въпреки че Omicron изглежда по-малко тежък, той е по-лесно и бързо разпространяващ се, отчасти защото сегашните ваксини срещу коронавирус са по-малко ефективни срещу него.
„Като се има предвид лесното разпространение на „Омикрон“, остава рискът за здравните услуги да се сблъскат с нарастващото търсене, ако случаите на новия щам продължат да растат със скоростта, наблюдавана през последните седмици“, посочи професор Нийл Фъргюсън от Imperial College London.
Проучването на Imperial, което все още не е рецензирано, се основава на PCR-потвърдени случаи на коронавирус сред ваксинирани и неваксинирани хора, регистрирани в Англия между 1 и 14 декември. Тази извадка включва 56 000 случая „Омикрон“ и 269 000 случая „Делта“.
Д-р Джим Макменамин, националният директор на Covid-19 отдела в Общественото здравеопазване в Шотландия, нарече констатациите от проучването в Шотландия още една „добра новина“, но каза, че е „важно да не изпреварваме себе си“.
„По-малък дял от много по-голям брой случаи, които в крайна сметка може да изискват лечение, все още може да означава значителен брой хора, които могат да получат тежки Covid инфекции, които могат да доведат до потенциална хоспитализация“, посочи Макменамин.