Промените в климата отдавна не са някаква теория на шепа учени, а действителност, която оказва и ще оказва все по-голямо въздействие върху живота ни. Те се отразяват на всички негови сфери, като здравето е една от тях.

Съвсем не е изненада, че с глобалното затопляне болести, характерни за тропичния и субтропичен климат, се появяват и в доскоро умерените климатични зони. Най-засегната от последното е Европа.

Това твърди проф. Рейчъл Лоу, която е част от група, изследваща промените във факторите, които влияят на човешкото здраве към Barcelona Supercomputing Center.

Снимка 662623

"Глобалното затопляне в следствие на климатичните промени означава, че векторни организми, които пренасят и разпространяват малария и денга, могат да си намерят дом в повече региони, а огнищата на болестта да са на места, където хората не са готови имунологично, а здравната система не е подготвена", коментира тя пред Guardian.

Проф. Лоу допълва, че колкото по-дълги са топлите сезони, толкова по-голям е прозорецът, в който се разпространяват зарази, пренасяни от комари. Такива са маларията и денга треската, чието разпространение е нараснало значително в последните 80 години.

Снимка 662622

Тигровият комар (Aedes albopictus), който пренася денгата, се е настанил удобно в Европа. Девет от 10-те най-гостоприемни години за предаване на болестта са 2000 г. насам, а броят на случаите на денга, докладвани на Световната здравна организация, се е увеличил осем пъти през последните две десетилетия - от 500 хил. през 2000 г. до повече от 5 милиона през 2019 г., пише lifestyle.bg