Тревожно висок брой на млади българи са пострадали от сърдечен удар. За изминалите три месеца 14 мъже и 2 жени на възраст под 35 години са получили миокарден инфаркт. Над 560 пък са пациентите между 35 и 55 години, като броят на мъжете за тази възрастова група се е увеличил в сравнение със същия период на миналата година. Тези данни показва доклад на Националния център за здраве и анализи.
Само през второто тримесечие на 2024 година 235 българи са починали в следствие на претърпян инфаркт. От тях 8 са мъжете и 2 жените, които са под 55-годишна възраст.
Общо 2812 души са били хостипализирани за трите месеца, като на 2306 от тях е направена коронарна ангиопластика. Въпреки интервенцията 164 са починали. На петима пациенти е направена фибринолиза, но в два от случаите отново е регистриран летален край.
Значително се е повишил броят на мъже над 55 г., които са починали от остър инфаркт. През последните три месеца те са 115, докато по същото време на 2023г. са регистрирани 90 случая. Ръст се отчита и при жени в съответната възрастова група, като за второто тримесечие на 2024г. те са 110, а за миналата 103.
Според наблюденията на лекарите възрастовата граница е паднала през последните години, а причините за това са няколко. На първо място е стресът, който съпътства ежедневието ни, както и заседналият начин на живот. Медиците отчитат, че високият холестерол, запушването на кръвоносните съдове и развиване на атеросклероза са сред най-сериозните причини, предизвикващи инфаркт.
Най-честият симптом на миокардния инфаркт е болката в гръдния кош. Веднага след нейната поява трябва спешно да се търси лекарска помощ.
Други симптоми на сърдечен удар включват – натиск или усещане за стягаща болка в гърдите или ръцете, които могат да се разпространят към шията, челюстта или гърба ; гадене, повръщане или болки в корема ; недостиг на въздух; студена пот ; силно общо неразположение и слабост, както и замайване.
Още от категорията
Как спирането на тренировките влияе на тялото?