Появяват се повече доказателства, че вариантът на коронавируса - Омикрон засяга горните дихателни пътища, причинявайки по-леки симптоми от предишните Covid варианти, заяви във вторник представител на Световната здравна организация (СЗО).
"Виждаме все повече и повече проучвания, които сочат, че Омикрон заразява горните дихателни пътища за разлика от другите досегашни коронавирусни варианта, които могат да причини тежка пневмония", посочи Абди Махамуд от СЗО пред журналисти в Женева, като каза, че това може да е "добра новина", предаде Ройтерс.
Омикрон е регистриран вече в 128 държави по света, показват данните на Световната здравна организация.
Има доказателства, че ваксините срещу Covid-19 дават известна защита срещу Омикрон, допълват от СЗО и подчертават, че вместо да се фокусираме върху четвърта доза от ваксината, целта трябва да бъде 70% ваксинация в световен план до юли.
Абди Махамуд от СЗО обаче добави, че високата преносимост (трансмисивност) на Омикрон означава, че на много места този коронавирусен вариант ще стане доминиращ в рамките на седмици, представлявайки заплаха за страните, където голяма част от населението остава неваксинирано.
Неговите забележки за намаления риск от тежко заболяване се съчетават с други данни, включително проучване от Южна Африка, която беше една от първите страни, където беше открит Омикрон.
Въпреки това Махамуд изрази предпазливост, посочвайки, че наред с други фактори, Южна Африка има младо население.
„Южна Африка е давана като пример, но не трябва да базираме на това информацията. Там населението е по-младо, университетите бяха отворени до декември и излязоха във ваканция. Страната беше затворена, както беше в Западна Европа през август. Времето е горещо, всички са във ваканция, така че динамиката на епидемията е различна. Сега Ню Йорк и Лондон са засегнати тежко от Омикрон и трябва там да гледаме как се развива заразата. Но основно всичко зависи от това каква част от населението не е ваксинирана“, казва Абди Махамуд от СЗО.
Запитан дали е необходима специфична за Омикрон ваксина, Махамуд посочи, че е твърде рано да се каже, но подчерта, че решението изисква глобална координация и не трябва да се оставя на търговския сектор да решава сам.
Още от категорията
Ендокринолог: Има пандемия от захарен диабет, около 540 млн. души по света са диагностицирани