Изследователи, ръководени от Института за глобално здравеопазване в Барселона, са провели проучване сред 4000 души в 11 района. Те са открили, че хората, изложени на външна и вътрешна синя светлина, са увеличили риска от развитие на едно от най-фаталните заболявания.
Изследователите измерили светлините на открито в Барселона и Мадрид, като използвали изображения от Международната космическа станция, които показали светлините в три цвята - синьо, червено и зелено.
Вътрешното осветление е изследвано, като са питани хората дали спят в пълна тъмнина, почти тъмна стая, слаба светлина или на светло.
Изследването показало, че хората, които са били изложени на синя светлина от уличните лампи през нощта, са имали по-висок риск от рак на гърдата и простатата. Мъжете, които съобщават, че спят в доста добре осветени спални, са имали по-висок риск от рак на простатата, отколкото тези в тъмното.
Синята светлина, която идва от смартфони, таблети и LED улични лампи, може увеличи риска от развиване на рак. Хората, изложени на високи нива на синя светлина през нощта, са два пъти по-предразположени към заболяване от рак на простатата и един и половина пъти по-голям риск от рак на гърдата, смята международно проучване, включващо университета в Ексетър.
Светлината, която свети от електронни устройства, вече се смята, че нарушава часовниците на тялото ви, а хората, които използват електронни книги, се нуждаят от повече време, за да заспят.
Това може да повлияе и на хормоните, които могат да доведат до рак. Според резултатите от проучването опасна е дори синята светлина, която блести в домовете ни от LED уличните светлини.
Д-р Алехандро Санчес де Мигел, съавтор на изследването от университета в Ексетър, заяви: "Хората са се създадени да имат нужда от светлина през деня и тъмнина през нощта. Тъй като градовете заменят по-старото осветление, всички сме изложени на по-високи нива на "сини" светлини, което може да разруши биологичните ни часовници.
"Наложително е да знаем със сигурност дали това увеличава риска от рак. Учените отдавна подозират, че това може да се случи - сега нашите иновативни открития показват силна връзка. "
Той добавя: "Трябва да проучим дали нощното излагане на синя светлина, излъчвана от смартфони и таблети, увеличава риска от рак".
Тази светлина, която има една от най-късите дължини на вълната, намалява производството на мелатонин, което играе ключова роля в регулирането на часовника на тялото. Това може да наруши други хормони, а ракът на простатата и ракът на гърдата са свързани с хормоните.
"Има доказателства, сочещи за връзка между излагане на изкуствена светлина през нощта, нарушаване на циркадианния ритъм и рак на гърдата и простатата", заяви д-р Манолис Когевинас, координатор на изследването на Барселонски институт за глобално развитие.
Авторите казват, че излагането на синя светлина бързо се е увеличило поради "масовото използване" на LED светлини и смартфони и таблетки.
Още от категорията