Тютюнопушенето и алкохолът сериозно увеличават риска от остеопороза. За това алармира ревматологът д-р Родина Несторова на старта на кампанията за борба със заболяването „Не се пречупвай”.
„Тихият убиец”, както наричат остеопорозата, е нарастващ глобален здравен проблем. Свързва се с намалена костна плътност. Води до изтъняване на костите и чупливост. В България са засегнати близо 420 хил. жени и 80 000 мъже. По целия свят диагнозата са чули над 200 млн. дами. Остеопорозата е причина за болезнени, инвалидизиращи и животозастрашаващи фрактури. На всеки 3 секунди настъпва по един инцидент. Заболяването засяга гръбначния стълб, бедрената кост и предмишниците. То протича тихо, без абсолютно никакви симптоми и обикновено се демонстрира с първата фрактура. Но дори след нея много пациенти остават без лечение, тъй като до 70% от счупванията и на гръбначния стълб остават недиагностицирани. Тревожните данни бяха изнесени по време на онлайн брифинг, в който участваха също Иван Димитров, председател на Управителния съвет на Федерация „Български пациентски форум“, и актрисата Марта Вачкова – рекламно лице на кампанията.
„Най-забележителното за това заболяване е, че няма никакви симптоми. Няма болка, която да отведе пациента при неговия лекар. Когато настъпят фрактурите, остеопорозата е вече в тежка форма”, обясни д-р Несторова. Рисковите фактори са възрастта, полът (жените са по-засегнати) и наследствеността (в пъти се увеличава рискът от бедрена фрактура при децата на хора, които са чупили своето бедро). При пушачките рискът от настъпване фрактури се увеличава с 29%. По-засегнати от заболяването са също жените, които употребяват редовно алкохол, като е тези с ниско телесно тегло. Редица заболявания и лекарства, ниското ниво на витамин D3 в организма също водят до остеопороза. Затова съветът на специалистите е при наличието дори на един от тези фактори да си направим изследване на костната плътност.
„Всяка трета жена и всеки пети мъж след 50-годишна възраст претърпяват остеопоротична фрактура до края на живота си. Най-ужасни са бедрените фрактури. Две трети са при жени, но смъртността при мъжете е по-висока. Всяка четвърта жена и всеки трети мъж загиват в рамките на една година след бедрена фрактура. По смъртност бедрените фрактури се нареждат на четвърто място. 60% от оцелелите след бедрена фрактура остават до края на живота си с някаква нужда от чужда помощ, а 20% – с тежка инвалидизация”, посочи д-р Несторова.
При това тя предупреди, че не е нужно да ни блъсне кола или да паднем отвисоко, за да получим фрактура. Те се случват в ежедневието – докато вършим домакинска работа и дори при рязко движение по време на сън. Спасението е ранна диагностика и ранно лечение.
„От 10 години имаме лечение, чиято ефективност е до 80%, ако няма фрактура. Изключително важно е да не допускаме първата фрактура, защото след това ефектът е каскаден. Нека повишим здравната си култура”, призова ревматологът.
Марта Вачкова пък призна, че за нея тази кампания е мисия. Тя апелира дамите да забравят асансьора и всеки ден да изкачват стъпала. „Тази болест неслучайно се нарича „тихият убиец”. Когато разбереш за нея, вече е късно. Аз сама отглеждам своето дете. Трябва да мислим, че ако тази болест напредне, ставаме в тежест на близките си. Затова най-важното е профилактиката. А профилактиката се изразява в едно изследване”, обясни актрисата.
Според наблюденията на Иван Димитров, здравната грамотност на българите е на доста ниско ниво. По проект на федерацията са предоставени безплатни прегледи на 180 човека в София и Пловдив, от които 63 са били насочени към специалисти.
„Оказа се, че доста голяма част от хората са с диагноза остеопороза. И на въпрос с какво се лекуват, отговориха, че не се лекуват с нищо. Това много ни шокира”, призна Димитров. Той разказа и за личния си опит – в продължение на 5 години майка му е страдала от заболяването, но личната й лекарка не назначила лечение.
„За голяма част от хората остеопорозата е нещо нормално и не му обръщат внимание. Хората приемат, че ги боли или че се чупят, и го приемат за нещо нормално. Другият проблем – за много пациенти е невъзможно да отделят средства за лечение и те просто прескачат част от терапията си, което се отразява на развитието на заболяването. Голяма част от хората не вярват на лекарите, не вярват на посланията, че едно заболяване може да ги инвалидизира. И това е огромен проблем. Надявам се да озреем като общество и да обръщаме внимание на собственото си здраве”, допълни той.