Наричат смокините сладострастни лечителки, тъй като тези сочни плодчета са едни от най-силните естествени афродизиаци. Те съдържат в изобилие витамин В6, който спомага за производството на серотонин, известен като хормона на удоволствието. Ето защо смокините са желан плод както за влюбени, така и за самотни хора. Яжте смокини и животът ще ви изглежда по-хубав и по-розов!

Смокиновото дърво дава плод бързо и живее до 60 години, а в някои райони дори и над 300 години. Листата са огромни и перести, наподобяващи на ръка с пет пръста.

Узрелите смокини са с различен цвят – от почти бял до тъмновиолетов, но всички са изключително сладки и съблазнителни.

Пресните плодове на смокините съдържат витамини С и други ценни витамини.

Те са източник на натрий, калий, калций, фосфор. Затова е препоръчват за хората, които са се отказали от рибата, месото и млечните продукти.

В плодовете на смокините е намерен ензим фицин, който предпазва от тромбоемболии. Похапването на смокини се препоръчва още при хипертония, венозна недостатъчност, анемия, проблеми на черния дроб.

Смокините, варени в прясно мляко, са лек от народната медицина при заболявания на дихателните пътища.

Сладко от смокини пък се препоръчва като потогонно средство и за сваляне на висока температура.

Трябва да знаем обаче, че сладострастната смокиня е полезна, но крие и някои опасности. Плодовете на смокинята не бива да се консумират от диабетици. Противопоказани са и при подагра, защото имат високо съдържание на оксалова киселина.

Източник: gotvach.bg.