Рязък скок бележи потреблението на успокоителни хапчета по време на пандемията. Това показват предварителните данни от ново проучване на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи (НЦОЗА), съобщи пред clinica неговият директор доц. Христо Хинков.
Данните от продажбите сочат, че потреблението на психотропни вещества от март 2019-та, когато бе обявена у нас епидемична обстановка, до октомври тази година се е увеличило с цели 300 процента.
„Това е съвсем закономерно. Пандемията и най-вече локдаунът оказаха влияние върху психиката на хората, както и върху тяхното поведение", каза още доц. Христо Хинков и допълни, че значително са се увеличили и посещенията при психиатър, както и онлайн консултациите.
Данните колко точно повече хора са потърсили такава специализирана помощ се очаква да бъдат събрани и обявени към края на месец декември. 2500 са опитите за самоубийства, което по думите на доц. Хинков са цифри, близки до тези преди пандемията, когато те са били обикновено около 2200-2300 на година. Край на живота си са сложили близо 800 души, колкото и в годините преди разпространението на коронавируса.
Центърът събира данни и за домашното насилие. За него няма обобщени данни в страната. „Затова ще очакваме да постъпи информация от центровете за жертви на домашно насилие", поясни доц. Хинков.
По данни на Софийската районна прокуратура троен ръст е отчетен за първите шест месеца на тази година, в сравнение със същия период на 2019-та. За първото полугодие на 2021 г. в прокуратурата са били заведени 700 преписки и са започнали разследвания по 127 случая на домашно насилие. През 2020-та производства са били 116, а преди пандемията за цялата 2019-та - 40.
„Идеята е да съберем масив от колкото се може повече данни за психичното здраве на българина и промените по време на пандемията от март 2019 до края на тази година, както и какви са били тенденциите през различните й вълни. Този масив може да помогне много на специалистите психиатри, както и на психолозите", коментира още доц. Христо Хинков.