Бенката е вродено или придобите цветно (пигментирано) образувание върху кожата. Тя може да бъде кафява, черна, червена и др.
Как се появяват бенките?
По различни начини. Често те са наследени - родилни петна. Те могат да възникнат и поради хормонални сривове в организма и се появяват поради нараняване или прекалено много слънчеви бани. Бенки имат повечето хора. Тяхната поява не винаги свидетелства за наличието на заболяване на кожата или патология на вътрешните органи, но е важно да се знае, че бенките може да са признак на рак, пише zdrave.to
Всичко зависи от формата и размера им. Обикновено бенките се появяват като тъмни петна по кожата - те могат да бъдат големи и малки, но ако не са изпъкнали не ни пречат да живеем, ако не се смята естетичния фактор - голямата, тъмна бенка не винаги изглежда красиво. По иначе стоят нещата с изпъкналите бенки или висящите невуси. Мнозина се опасяват, че ако случайно откъснем или повредим такава бенка, то неминуемо ще настъпят необратими и много тежки последствия, дори смърт.
Така ли е в действителност?
Да започнем с това, че откъсването на бенка е образуването на открита рана, която сама по себе си е опасна. Ако не обработите навреме увреденото място, съществува риск от инфекция. Това, разбира се, е много сериозно, може да умрете от сепсис (заразяване на кръвта), например.
Сега за особеностите, които правят "неразрешеното" премахване на бенките опасни.
Всяка тъкан в човешкото тяло може да генерира тумори. Някои тумори са натрупване на нормални тъканни клетки (доброкачествени), а други са струпване на атипични клетки (злокачествени тумори). Туморите на кожата са многобройни и разнообразни по структура и произход.
Проблемът е, че клетките, от които са съставени бенките, се отличават със способността да се превръщат в ракови клетки. В резултат на това от една малка тъмна точка по тялото на човек, може да се появят меланом - онкологично заболяване на кожата, което има свойство да поразява всички тъкани и органи на тялото. Това може да се случи и без да е травмирана бенката, но травмата пък може да стане провокация за това страшно заболяване.
Какво означава това? Представете си, че сте откъснали бенка - обикновена и безвредна. И тя, след като раната е зараснала, решава да порасне отново. И тъй като бенката има "супер способност" да се състои от клетки, от каквито тя иска (както ракови, така и нормални), тя решава да не стане доброкачествена, а злокачествена. И това означава, че може да имате рак.
По принцип, ако бенката е скъсана, последователността на действията ни трябва да бъде следната - незабавно обработка на раната с антисептични средства, за да се избегне получаването на инфекция. След това трябва веднага да се свържете с дерматолог - лекарят ще предпише тестове, които ще помогнат да се разберете дали бенката ви е злокачествен тумор или не. Ако е така, тогава ще си говорите с онколог. Ако не, лекарят ще ви помогне да определите колко е вероятно бенката ви да се трансформира в меланом.
А за да се избегнат всички тези сътресения, бенката може да бъде премахната. Особено, ако се намира на изключително неудобно място - например под коляното или на шията. Преди да вземете решение за отстраняването на бенката, не забравяйте да се консултирате с лекар
Още от категорията