Пациенти и лекари настояват биомаркерите да се плащат от Здравната каса. Без подобна диагностика не може да бъде назначена адекватна и навременна терапия. Средната цена на тестовете за различните видове карцином е около 1000 лева. България е единствената държава, която не ги поема.

Често на пациенти се налага да правят по няколко изследвания, обясняват експерти. Именно заради липсата на достатъчно средства, онкоболни се отказват да си направят диагностика.

„Става въпрос за една част от биомаркерите в онкологичната практика – за карциноми и саркоми. Има диагностични, прогностични, скринингови и предиктивни биомаркери. При последните, на база на някакви промени, се взема решение за директна препоръка за таргетна или имунотерапия. В онкологията няма лекарство панацея, което със сигурност ще помогне, но има научни доказателства кой биомаркер към кое лекарство трябва да бъде предназначен”, коментира в студиото на „Здравей, България” специалистът по молекулярни и генетични изследвания при онкологични заболявания д-р Борис Петров.

По негови думи цената на биомаркерите може да е много по-ниска, ако бъде тестван един-единствен биомаркер. „НЗОК и Българският лекарски съюз имат особено отношение по този въпрос. През 2024 г. Здравната каса за първи път даде индикация, че е готова да реинвансира повече от 5 млн. лева. Започна да се прилага адаптирана нова процедура за изследване на биомаркери при солидните тумори. 

От Лекраския съюз обаче отхвърлят възможността, предложена от НЗОК”, обясни д-р Петров.

Според него технологиите са напреднали толкова много през последните години, че най-препоръчителната в момента дава възможност да се тестват множество биомаркери. „Един биомаркер се изследва с множество китове и апаратури”, посочи д-р Петров

„Големият въпрос е да се определят критерии за избор на технология и лаборатория, която може да осъществи тези изследвания безкомпромисно. Няма биомаркери, които се правят само по една методика”, добави специалистът.