Студеното време, по-слабите слънчеви лъчи и възможността през празниците да прекараме повече време вкъщи е чудесна възможност за процедури, които нарушават горния слой на кожата и е необходим възстановителен период. Химичният пилинг има няколко индикации за прилагане и за най-голяма безопасност е необходимо да се извършва от лекар.

Използва се при определени кожни състояние, за подобряване тона и текстурата на кожата. Химическият пилинг се извършва най-често на лицето, шията или ръцете. Прилага се при белези от акне, фини линии, слънчеви петна, неравномерно оцветяване на кожата и груба кожа.

Същност на химичния пилинг

Химичният пилинг е процедура, използвана за подобряване на кожата на лицето, шията и ръцете. Върху кожата се прилага разтвор, който я кара да се ексфолира и като краен резултат да се обели. Новата кожа е по-гладка и с по-малко бръчки и белези от предишната, но също така временно е по-чувствителна към слънцето.

Типове химичен пилинг

Повърхностен - използва се алфа-хидрокси киселина или друга лека киселина, за да проникне само във външния слой на кожата, за да я ексфолира. Използва се за лечение на фини бръчки, акне, неравномерен тен. Могат да се приложат няколко процедури през 3-4 седмици.

Среден по дълбочина пилинг - премахва кожните клетки от епидермиса и от части от горната част на средния слой на кожата (дермата). Прилага се гликолова или трихлороцетна киселина, използва се за подобряване на пигментни лезии, фини линии и бръчки, белези от акне и неравномерен тен на кожата. Може да се да се повтори процедурата след месец, за да се постигне желания резултат.

Дълбок пилинг – използва се трихлороцетна киселина или фенол, за да проникне дълбоко в средния слой на кожата. Лечението премахва възрастови петна, лунички, белези, по-дълбоки бръчки и предракови образувания. Няма нужда от повторни процедури за достигане на пълния ефект.

Грижа за кожата след процедурата

След химичен пилинг кожата е зачервена, опъната, раздразнена или подута. Необходима е обилна хидратация, кожата трябва да се държи непрестанно влажна и защитена от слънцето. Не бива да я търкаме, разчесваме или белим.

Повърхностните пилинги изискват от един до седем дни възстановяване. Третираната кожа първоначално е зачервена и може да се лющи. Лосион или крем трябва да се нанасят, докато кожата заздравее, последвано от употреба на слънцезащитни продукти. Гримът обикновено може да се носи на следващия ден.

Средните пилинги изискват до 14 дневен период за пълно подобрение. Третираната кожа първоначално е зачервена, подута, може да има усещания като парене, а по-късно сърбеж. Отокът може да се влоши първоначално до 48 часа. Върху кожата може да се образува коричка и се обели за 7 до 14 дни. Избягване на всякакво излагане на слънце до пълното заздравяване.

Дълбоките пилинги изискват поне 3 седмици, за да заздравеят. Третираната зона е превързана. Може да има чувство на парене и пулсиране, а подуването може да доведе до затваряне на клепачите. Кожата трябва да се овлажнява няколко пъти дневно и да се нанася подходяща козметика. При необходимост се приемат перорални болкоуспокояващи. Лекарят може да предпише прием на антивирусни медикаменти, трябва да се избягва излагане на слънце поне 3 месеца. Необходими са няколко прегледа, за да се следи състоянието на кожата след процедурата.

Възможни странични ефекти

Нормалното заздравяване от химически пилинг включва зачервяване на третираната кожа. След среден или дълбок химически пилинг зачервяването може да продължи няколко месеца.

Химическият пилинг може да доведе до поява на хиперпигментации или хипопигментации. Хиперпигментацията е по-честа след повърхностен пилинг, докато хипопигментацията е по-честа след дълбок пилинг. Химическият пилинг може да доведе до бактериална, гъбична или вирусна инфекция, както и обостряне на херпес вирус.

Дълбокият химически пилинг използва карболова киселина (фенол), която може да увреди сърдечния мускул и да причини неравномерен ритъм на сърцето, пише puls.bg. Фенолът може също да увреди бъбреците и черния дроб.

Не се прилага химичен пилинг при прием на изотретиноин (за лечение на акне), лична анамнеза за образуване на келоиди, трудно заздравяващи рани, бременност и кърмене.