Учени откриха средство за борба с рака буквално под нозете си - клетки от съдържаща се в почвата бактерия се оказаха ефикасни срещу меланом, съобщи Лайф. Учени от университета на Охайо намериха прост и ефикасен метод за борба с рака на кожата с помощта на бактерията Streptomyces bottropensis, която се съдържа в почвата.
Клетките на бактерията синтезират много ефикасното противотуморно вещество менсакарцин, което има голям антипролиферативен ефект, т.е. потиска деленето и активността на раковите клетки. Молекулярният анализ показал, че въпросното вещество нарушава храненето на клетката и нормалното й функциониране, като първоначално забавя растежа й, преди да програмира смъртта й.
Откритието ще позволи на учени и фармацевти да разработят по-ефикасно лекарство срещу рака на кожата. Заедно с металопептидните препарати, които унищожават ракови клетки на млечната жлеза, и вирусотерапиите новото лекарство ще даде възможност да се ускори лечението на заболяването и да се стабилизира състоянието дори на онкоболни в терминален стадий.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас