На много от вас вероятно ви е дошло до гуша от постоянното подканяне да се откажете от всевъзможни изкушения - мазно, сладко, солено, алкохол. Идеалната "противоотрова" срещу манията да се загърби всичко нездравословно, е да не се отказваме от любимите си хранителни "прегрешения", пише в. "Дейли стар", позовавайки се на редица международни проучвания.
Вижте седем хранителни продукта, от които съвсем не е нужно да се отказвате напълно, за да сте здрави:
Сол
Недостигът на сол обаче може да навреди на сърцето. Специалисти от университета "Макмастър", Канада, установили, че ограниченият прием на сол е свързан с повече случаи на инфаркт и инсулт в сравнение със средния препоръчителен прием.
Солта е важна за телесните функции и прекомерното ѝ ограничаване може да доведе до повишено складиране на мазнини и дори до понижено либидо. Решението на проблема със солта е да не изпадате в истерия всеки път, когато посегнете към любимо солено изкушение.
Алкохол
Различни изследвания обаче разкриват ползи от умерената консумация на алкохол - повишена продължителност на живота и добро здраве на сърцето, и дори понижен риск от еректилна дисфункция според проучване, публикувано в сп. "Journal of Sexual Medicine".
Британски организации, сред които Кралският лекарски колеж, препоръчват за добро здраве хората да се придържат към два до три дни без алкохол седмично.
Кафе
Ако по нечие внушение сте решили, че кафето е по-скоро вредно за здравето, трябва да знаете следното: кофеинът стимулира мозъка, понижава риска от чернодробен рак, болест на Паркинсон и диабет, и допринася да се увеличи броят на изгорените калории, ако се приема преди тренировка.
Решението - не превишавайте дозата от 400 мг кофеин дневно - еквивалент на шест чаши инстантно кафе.
Въглехидрати
Израелско проучване показва, че вечерният прием на въглехидрати е свързан с понижен риск от сърдечносъдови болести и диабет. Решението - не се отказвайте от въглехидратите, но наблягайте на пълнозърнестите версии, които освобождават енергия по-бавно.
Захар
В действителност консумацията на някои продукти, съдържащи захар, например шоколад, е свързана с понижен риск от болести на сърцето.
Решението - не превишавайте препоръчителното дневно количество от 30 г или седем чаени лъжички добавена захар.
Мазнини
Здравните експерти са съгласни, че мазнините трябва да присъстват в храненето, като е препоръчително те да се набавят от полезни продукти като авокадо и тлъсти риби.
Увеличават се и доказателствата, че млечните продукти като сирене не са толкова вредни за сърцето, колкото се е смятало преди. Освен това ползата им за здравето на костите е всеизвестна.
Глутен
Ако не страдате от хранителна алергия, свързана с глутенова непоносимост, няма причина да вярвате, че избягването на храните с глутен е полезно за здравето, освен а, твърди австралийската специалистка Сюзън Махади.
Още от категорията
Как спирането на тренировките влияе на тялото?