Когато хората спят 9 и повече часа в денонощието е най-вероятно да страдат от деменция, установи изследване, цитирано от в. "Дейли мейл" и "24 часа". Изданието цитира най-ново проучване на университета в Маями, което констатира, че хората с подобен дълъг сън в повечето случаи имат проблеми с паметта и губят речевите си способности. А това са сигурните ранни признаци на деменция.

Учените все още не могат да идентифицират каква е връзката между дългия сън и болестта на Алцхаймер. Някои специалисти изказват предположение, че някои мозъчни нарушения водят до по-дълго спане. Прекалено дългият сън досега беше свързван с абсцеси в мозъка, познати под името хиперинтензитет на бялото мозъчно вещество. Те са свързани с намалено оросяване на този важен човешки орган.

В изследването взели участие 5 247 души на възраст между 45 и 75 години. Екипът тествал тяхната памет, концентрация и речеви умения. Само 15 процента от участниците изкарвали в сън 9 и повече часа в денонощието. Оказало се, че в период от 7 години паметта на тази група спаднала с 13 на сто, а речевите умения - с 20 на сто.