В момента има епидемия от предсърдно мъждене, което увеличава риска от мозъчен инсулт. Огромна роля за това играят рисковите фактори. За това алармира в ефира на Нова нюз кардиологът проф. Тошо Балабански.

Медикът подчерта, че ритъмните нарушения са една от най-честите причини за смърт в България. Обикновено пулсът е между 80 и 100 удара в минута и е равномерен, а при тях или се променя честотата му, или сърдечната дейност става по-неравномерна. "Три са групите на ритъмните нарушения. Първата група са вродени и наследствени, някои от тях са животозастрашаващи. Втората са вродени, при които няма доказана наследственост и могат да бъдат излекувани на 100%. Третата група – най-големите са придобити, при които има придружаващи заболявания или рискови фактори", уточни кардиологът.

Проф. Балабански посочи, че хората не се придържат към здравословния начин на живот и това се отразява на сърдечното им здраве. Рисковите фактори са тютюнопушене, алкохол, лош въздух, преяждане, стресови ситуации.  Жените са по-предразположени към предсърдно мъждене, но мъжете страдат повече.

"България е едно от първите места в света, където мозъчния инсулт е причина за смъртта. Някои пациенти усещат сигналите на предсърдното мъждене, други – не. Сега има нови технологии. При предсърдното мъждене пулсът е неравномерен и има хаотични съкращенията на сърцето”, обяви кардиологът. Той посочи, че при ранно диагностициране се предприема медикаментозно лечение или инвазивни методи. Призоваваме пациентите да не се забавят във времето, настоя професорът.

„Спортната активност – когато е много малка или много висока, също крие риск. Човек трябва да спортува според своите възможности в умерени дози”, допълни проф. Балабански.