За вредата от алкохола и за стреса, на който са подложени медиците в Националната кардиологична болница, разказа проф. Борислав Георгиев в предаването „Денят на живо” по NOVA.
„Алкохолът не е вреден за сърцето. Алкохолът е вреден за общото здраве. Чаша вино може да се ползва за профилактика за сърдечносъдовата система, но има изследвания, които доказват, че дори чаша вино на ден може да увеличи риска от рак на гърдата при жените”. Това заяви проф. Борислав Георгиев, началник на Клиника по кардиология в Националната кардиологична болница.
Дори една чаша, която в кардиологията е профилактична, може да увеличи риска от карценом на стомашно-чревния тракт, обясни проф. Георгиев. „Във Франция, където консумираха голямо количество вино, имаха ниско ниво на сърдечно-съдови заболявания, но имат много цирози на черния дроб. Който не пие, нека продължи да не пие. Тези, които консумират, нека бъде в малките дози – европейския стандарт е 20 милилитра”, каза кардиологът.
Той с увереност заяви, че високото кръвно е лечимо. „Мога да излекувам всеки хипертоник и всеки човек с висок холестерол, но ако пациентът желае. Ако един лекар знае причините за заболяването, той ще създаде схема, която да контролира кръвното налягане. Има над 1000 различни причини за хипертония. Всяко ниво на холестерола може да бъде понижено”, обясни проф. Георгиев.
Той препоръча на всеки българин, навършил 20 години, да си измерва веднъж годишно кръвното налягане в домашни условия. „Ако е високо – измерете го няколко пъти и вземете средното ниво. Ако имате високо кръвно, махнете солта от храната и увеличете движението. Солта е вредна. 10 000 крачки дневно е добре”, заяви Георгиев.
Той обясни, че стресът, химикалите и мръсният въздух са сред рисковите фактори за здравето. В някои страни мият улиците, разказа медикът. „Лекарите и медицинските сестри от Национална кардиологична болница (НКБ) ще посрещнат коледните и новогодишни празници в стрес”, каза Георгиев. Причината е административния хаос в болницата – създават две еднакви звена в някои специалности. От 1 януари там напускат и служителите, които изплащат заплатите на медиците, стана ясно от думите му. Промените влияят върху екипа кардиолози, които работят със сърце. Той обясни, че е имал желание да създава нови технологии, да има проследяване на пациенти, които от деца имат сърдечни заболявания, но промените може би няма да позволят тези идеи да се реализират.
„Това е най-старата кардиология на България, това е базата, където са обучавани всички кардиолози. Тя винаги е била поливалентна – всички сърдечни заболявания се лекуват вътре”, обясни кардиологът и направи аналог с 9-ти септември 1944-та година, когато се обезглавява интелигенцията.
Още от категорията
Изследване: Ръстът и теглото на мъжете са се увеличили 2 пъти повече от тези на жените