Очаква се вълната да върви и за следващата седмица случаите на заразени могат да достигнат 2300-2400, сочат прогнозите на математика Неблагоприятният сценарий за голям брой заразени от COVID-19 се реализира. Друг въпрос е колко се регистрират.

София изведнъж тръгна да излиза от червената зона и да влиза в жълтата. Това означава, че има случаи, които се губят - със симптоми са, но не се регистрират. Означава, че не търсят лекарска помощ. Това заяви математикът проф. Николай Витанов пред Нова телевизия.

Като пример той даде, че ако човек е ваксиниран и симптомите му са леки, предпочита да не ходи на лекар и да си стои вкъщи.

"Броят на регистрираните случаи не е голям, а вижте какво става със смъртността. Това е като руска рулетка - опирате пистолета и дърпате спусъка - в повечето случаи куршум няма. Но в един момент уцелваме и тогава се търси помощ. Имаме малък брой регистрирани, но смъртността е голяма", обясни професорът. Tой бе категоричен, че няма да прави прогнози за повече от седмица.

Витанов разказа, че по модел и прогноза броят на смъртните случаи е трябвало да са 40, а те са 50.

Този брой ще продължи да расте и до края на септември ще сме с висока смъртност, предупреди проф. Витанов.

В някои случаи случаите можело да бъдат 60-70. Тогава се очаква като дневна база за следващата седмица. В държави, в които нивото на ваксинация е високо, смъртността не е висока. Дори до 10 пъти по-малко е в сравнение с преди. Ако ние бяхме на 70% ваксинация, сега починалите щяха да са 5-6 случая, обясни той.

Очаква се вълната да върви и за следващата седмица случаите на заразени могат да достигнат 2300- 2400, сочат прогнозите. 1,31 е в момента съотношението - 10 души заразяват повече от 13. Обхватът на заразата расте. Вече не вървим, не караме червено ферари, а летим със самолет нагоре. И това ще продължи, предупреди проф. Витанов.

11 са областите със слабо дифузно разпространение в момента. В София и Пловдив дифузното разпространение не е започнало, а това показва, че вълната има още накъде да се надига, броят на случаите да расте, каза още математикът. Той изброи няколко варианта за пика на новата коронавълна.

В средата на юли прогнозата сочела, че вълната се надига, идва пикът в средата на септември и след това спада. Обаче хората не се регистрират и не ги знаят какво правят. Затова може да се получи вторичен пик - в средата на септември да дойде, след това да спадне малко, и след това вторичен. Но не е ясно дали ще е по-кротък или по-тежък от първия. Ако акълът ни съвсем е малко, може двата пика да се слеят - да се получи нещо като малко плато след пика и след това продължаваме нагоре.