
На този ден световната имунологична общност се обединява в усилията си да информира обществото за значението на имунната система и ролята й в контрола на много болести. В последните десетилетия се забелязва нарастващ интерес на хората към здравните въпроси, но важното е да се създаде мост между непрекъснато повишаващите се научни познания и открития в имунологията от една страна и от друга - информирането на пациентите с цел подобряване на тяхното здраве и благосъстояние.
Постиженията на клиничната имунология се доказват чрез множеството носители на нобелови награди за повече от един век. В нашата страна за поредна година имунологични центрове и лаборатории отварят врати за профилактични прегледи и безплатни консултации на пациенти с имунни проблеми или съобщават за необходимостта от опазване на имунното здраве.
На въпроса ни какви са най-честите имунологични проблеми отговаря известният пловдивски имунолог проф. д-р Мариана Мурджева от Българската асоциация по клинична имунология и Експертния съвет по клинична имунология:
„Имунната система е сложно устроена в органи, клетки и молекули, разпръснати в човешкото тяло. Ако можем да ги съберем на едно място, ще се получи орган с големината на мозъка. Тези структури действат синхронно в невероятна хармония и последователност за развитие на имунната реакция срещу патогенни микроорганизми (бактерии, вируси, гъбички, паразити), алергени, туморни клетки и други вещества, чужди на организма. Не случайно се казва, че кооперацията на имунните клетки е своеобразен „танц на лимфоцитите“.
При редица болести обаче възникват имунни нарушения – напр. при инфекциите; вродените грешки на имунитета – над 500 наследствени имунни заболявания с дефект на един или повече имунни фактори; автоимунитета - патологична имунна реакция срещу собствените ни структури; алергичните феномени, които се провокират от различни фактори на външната среда – храни, домашен прах, насекоми, полени, бои, лакове; туморите избягват контрола на имунната система, а репродуктивните проблеми (невъзможност за забременяване, чести аборти, мъртво раждане) се дължат често на имунологични причини“.
Опазването на имунното здраве е не по-малко важно от грижата за други органи и системи в човешкото тяло като дихателната, храносмилателната, нервната, мускулно-скелетната, сърдечно-съдовата, половата. Трябва да се има предвид и фактът, че имунната система също старее, както и останалите ни клетки и органи.
Макар че тя започва да се оформя още в първите месеци на вътреутробното развитие, имунните клетки продължават да се образуват и да действат през целия ни живот, но с различна ефективност и динамика. Начинът на живот (хранене, спорт, стрес) също влияе върху функциите на имунитета.
„Обезпокоителни признаци за имунни нарушения са честите инфекции както в детска, така и в напреднала възраст, постоянна умора дори и в активна възраст, развитие на тумори. Те налагат консултация с имунолог, а при необходимост – и специализирани имунологични изследвания, за които обществото следва да бъде информирано“ – допълва проф. Мурджева.
Около Деня на имунологията се отбелязва ежегодно Световната седмица на първичните имунни дефицити, както и Световната имунизационна седмица. Това са кампании, разкриващи вродените дефекти на имунитета и ползата от ваксинациите.
Още от категорията

Очни симптоми, които не търпят отлагане – кога трябва незабавно да посетите офталмолог?


Акценти

Община Пловдив има нов зам.-кмет по транспорта



Оперният певец Богомил Спиров загина при катастрофа




Тежка катастрофа на АМ „Тракия”
