Има лекарства, които са в напреднала фаза на клинични проучвания и в процедура за оценка от Европейската агенция по лекарствата, за да може да бъде скъсен процесът на регистрация. ЕК вече сключи договор за доставка на "Сотровимаб" - медикамент, произвеждан от "Глаксо Смит Клайн".
"Този тип медикаменти ще имат важна роля в намаляването на тежестта върху здравеопазването, но те ще се приемат само венозно и то на места, където може да бъде извършена реанимация, защото тези лекарства крият риск от тежки реакции след прилагане". Това заяви пред БиТиВи председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков.
Той добави, че разработените до момента лекарства срещу COVID-19 не са подходящи за хоспитализирани хора и тези, които имат нужда от добавен кислород. "Те са само за хора, които вече са поне на десетия ден от началото на заболяването и то протича в лека форма", каза проф. Момеков.
Председателят на Българското научно дружество по фармация у нас определи като "абсурдно" воденето на разговори за поставянето на трета игла и ваксинирането на деца в страната, тъй като до момента имунизирано у нас е едва около 15% от населението
Още от категорията
Страхът има изненадващи ползи за здравето