„Зеленият сертификат в този вид в момента е недействащ, няма смисъл от него. Трябва да говорим за ваксинационен сертификат. Какво значи да вадиш зелен сертификат след първа доза?”. Това коментира в предаването „На фокус” бившият шеф на „Пирогов” проф. Асен Балтов.  

„Трябва да има сваляне на ограниченията. Премиерът Петков е казал на Костадин Костадинов, че това ще стане от април. Това не е случайно. Това е, защото е разписано, че след приключване на мерките ще има още 3 месеца компенсации за работещите в здравеопазването”, заяви проф. Балтов.

След трагедията във Враца, където жена почина след чакане на регистратурата на Спешния център, бившият шеф на „Пирогов” заяви, че трябва да се направи одит на всички Спешни звена в България и където се налага, да се преструктурират. Той обясни как е в най-големия спешен център у нас – „Пирогов”.

„В „Пирогов” има изграден протокол, свързан със стандарта по спешна медицина. В него пише, че най-важно е да се извърши медицински триаж или преразпределяне на пациентите. Първата зона е червена - там са много тежките случаи, където не се регистрират пациентите. В жълтата зона попадат хора, които може и да не са толкова спешни. Трета е зелената зона, където пациентите могат да стоят и да чакат”, обясни проф. Балтов.

За червена зона е била и жената, която почина във Враца. Жената на регистратурата обаче не е можела да прецени това. „Тя ще поеме целия удар. А това е задължение на хората, които работят в Спешната помощ. Не съм запознат с детайлите, но, за съжаление, в случая е имало май пациент в Спешното”, обясни проф. Балтов.  

„Трябва да се вземе под внимание, че медицината трябва да е първото и най-важното. Тоест да гледаме здравето на хората. А не как е ЕГН-то, има ли COVID. Това не е от значение, щом има такъв спешен порядък, трябва да се действа. Жената на регистратурата не е виновна, някой е направил така да изглежда това Спешно отделение. Там трябва да има медицински триаж, а не регистратура”, смята проф. Балтов.