Пандемията от COVID-19, която се шири в момента, няма да изчезне. Тя ще премине в едно ендемично състояние. Това означава, че вирусът ще е винаги тук, но ще има отделни огнища, къде ще припламва, ще има взрив, след което ще се мести на друго място. Случаите може да намаляват за няколко месеца, оплакванията – да изчезват, но вирусът ще продължи да съществува. И ако има уязвими групи, които да заразява, ще го прави. И ще се изменя. Може да се заразят животни, които да бъдат приемници на вируса. Тази картина трябва да бъде ясна за всички колеги. Това съобщи вирусологът проф. Радка Аргирова по време на дискусия на тема "Как ще се справи българското здравеопазване с новите вълни от COVID, със страха на българина от последиците на болестта и с отказа масово да се ваксинира в глобалната пандемия? Защо “дългият постковид е най-голямото предизвикателство пред здравните системи”? по инициатива на „24 часа”.

Тя предупреди, че истинският постковид в епидемиологичен смисъл, у нас все още не е настъпил. Точно затова хората не трябва да се колебаят за ваксините. „Науката следи вируса. Много е възможно ваксините да станат сезонни и да се поставят всяка година. Но вирусът е тук, за да остане, и трябва да се продължи борбата за спечелване на всеки човек за ваксината.

Психиатърът доц. Михаил Околийски пък отбеляза, че медиците не дават добър пример в процеса на ваксинация. По последни данни едва 24% от тях са със завършен ваксинационен цикъл. „Много е трудно да обясня на приятели защо след като лекарите не се обикновените граждани трябва да го направят”, отбеляза той.

На дискусията присъства и здравният министър Стойчо Кацаров. „Разликата от досегашните вълни на коронавируса в България е доста по-добрата организация - има план, няма дефицити от лекарства, има условия за извънболнична помощ. Проблемите са, че не можем да преодолеем негативните нагласи към ваксинацията и липсата на народно събрание пречи да балансираме здравната система. Ще преживеем тази вълна, но ще си платим цената, че не се ваксинираме и здравната система се намира в лошо състояние”, заяви още Кацаров.

„Надявам се в новото народно събрание да бъдат извършени корекции в здравната система, която е тежко дебалансирана. Това, смятам, трябва да е първостепенна задача на едно бъдещо редовно правителство, защото значително ще подобри здравното състояние на нацията”, заяви още министърът.