Оказва се, че се открива връзка между високите концентрации на полени във въздуха и повишените случаи на инфекция със SARS-CoV-2. Нов компютърен модел дава данни, според които поленовият прашец може да улесни предаването на вируса при „скупчване“ на повече хора на открито, пише puls.bg.

Моделът предполага, че вирусът може да изминава големи разстояния върху поленовите зърна, въпреки че до момента няма преки доказателства, че това може да се случи.

Алтернативно обяснение за корелацията между нивата на полени и регистрираните случаи на COVID-19 е, че имунните реакции към полените могат да направят хората по-податливи на инфекции.

Според експерти правилата за физическо дистанциране, предназначени да ограничат разпространението на COVID-19, може да са недостатъчни за хора, стоящи на открито в близост до големи поленови източници като дървета и тревни площи.

Изследователите от Университета в Никозия, Кипър са моделирали разпространението на полени от върба през тълпа от хора, всеки стоящ на поне 2 метра един от друг, със скорост на вятъра 4 километра в час.

Моделът симулира движението на 10 000 отделни зърна полен през групи от 11 до 97 души на около 20 метра от дървото.

Учените установяват, че по-голямата тълпа от хора временно задържа въздушния поток и полените, които той носи. Това би довело до увеличаване на потенциалните контакти между поленовите зърна и малките капчици слюнка, отделящи се при говор, кашляне.

Ако приемем, че вирусът може да се задържа на поленови зърна, то резултатите предполагат, че прашецът може да пренесе вируса от един човек на други.

Доц. д-р Талиб Дбук и д-р Димитрис Дрикакис от Университетския институт за изследване на сигурността публикуват резултатите от проучването в списание Physics of Fluids.

Според тях обществеността трябва да е наясно с рисковете от въздушно предаване както на закрито, така и на открито. Безопасното физическо разстояние, което трябва да се спазва ще варира в зависимост от условията на околната среда.

Учените са били вдъхновени да проведат своето проучване, след като са забелязали корелация между високите концентрации на полени във въздуха от дъб и върба в Съединените щати за периода март – май 2020 г. и степента на инфекция с SARS-CoV-2.

Предполага се също, че прашецът може да намали производството на антивирусни молекули в дихателните пътища, което от своя страна да увеличава тяхната податливост към вирусни инфекции.