За втора поредна година броят на пациентите с исхемичен инсулт, които са били лекувани в болници в Пловдивска област, намалява. Общо 4525 души са били хоспитализирани през миналата година, докато за предходната те са 4854.
Същата тенденция се наблюдава и на национално ниво. 39 419 или със 7.4% по-малко са били настанените в лечебни заведения през 2021 г. в сравнение с 2020 г. Това показват данните на „Индекс на болниците“ на clinica.bg, предоставени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Причината за това е пандемията от COVID-19, която доведе до масов отлив на пациенти от лечебните заведения. От една страна лечебните заведения трябваше да реорганизират работата си по време на петте вълни на коронавируса. От друга страна самите хора продължават да избягват приема в болница заради страха от инфекцията.
Най-много хоспитализации с това заболяване в Пловдивска област са реализирани в УМБАЛ „Пълмед” – 831. Следват УМБАЛ „Св. Георги” (604), УМБАЛ „Св. Иван Рилски” (577), МБАЛ „Св. Пантелеймон” (518) и УМБАЛ „Пловдив” (432).
Освен случаите на хоспитализации от исхемичен инсулт, в страната продължава да намалява и броят на тези, които са лекувани със съвременните методи на лечение. Едва 901 е бил броят на извършените тромболизи срещу 994 през предходната година и 1152 през 2019.
Модерното лечение се е осъществявало едва в една трета от лечебните заведения, където са приемани пациенти с инсулти или в 47 от над 132 болници. Любопитното е, че 6 от болниците са в Пловдивска област. УМБАЛ „Св. Георги” пък е на трето място в страната по прилагането на този метод след столичната УМБАЛ „Св. Анна" и МБАЛ „Медика” в Русе.
Още от категорията
Пулмолог: Не настоявайте да ви предписват антибиотик