
Маникюрът с гел лак може да доведе до повишена чупливост на ноктите, а многократната употреба може да увеличи риска от злокачествени образувания на кожата и преждевременно стареене на кожата на ръцете. За да бъдем здрави ние, кожата на ръце и ноктите, е неободимо да спазваме определени насоки при посещение на маникюрист.
Проблеми, свързани с поставяне на гел лак
Излагане на ултравиолетово лъчение - процесът на засъхване на гел лак включва многократно излагане на ултравиолетови А лъчи, което причинява стареене на кожата и увреждане на ДНК на клетките. Няколко минути не изглеждат опасни, но нека не забравяме и всекидневното излгане на тези лъчи и гел лакът се явява като допълнителна доза на ултравиолетови лъчи. Колкото по-малко излагаме ръцете си на вредното ултравиолетово лъчение, толкова по-добре, а и нека се сетим, че са изложени на слънце и когато шофираме.
Дори процесът на поставяне на гел лак, да не включва излагане на ултравиолетови лъчи, не е най-добрият вариант за нашите нокти. В гел лака за нокти има много химикали, които могат да създадат всякакви проблеми на ръцете.
Гел лакът съдържа акрилат и метакрилат, за които е известно, че причиняват алергични реакции като контактен дерматит и по-рядко уртикария. Премахването на гел лака, ако не се прави внимателно, може временно да увреди ноктите. Последащо цепене и белене са чести оплаквания, ноктите изтъняват и се чупят по-лесно.
При поставянето на гел лак и предварителната обработка на нокътя е възможно заразяване с вирусни инфекции. Вирусните инфекции на ноктите се причиняват от директна вирусна инвазия на нокътната единица, чрез хематогенно разпространение на вируса в нокътната единица или поради системна реакция на вирусна инфекция. В случая говорим за директна вирусна инвазия през наранена тъкан и неправилна дезинфекция и стерелизация на инструментите. Така инфекцията от предишен клиент се предава на следващия.
Директните вирусни инфекции на нокътната единица могат да доведат до остри или хронични инфекции. Вирусните причини за паронихия (инфекция на кожата около ноктите), може да са поради херпес симплекс вирус или човешки папилома вирус. Понякога може от нараняване на кожата около нокътя със заразен инструмент за обработка, да се стигне до системно разпространение на вирусите. Пример за такъв вирус е хепатитен В вирус, който достига до черния дроб и го поразява, може да причини остро или хронично заболяване.
Съвети при поставяне на гел лак
Винаги трябва да се интересуваме дали инструментите са стерилизирани и да сме сигурни за наличието на средство за стерилизация като автоклав. Също така че инструментите се почистват и дезинфекцират след всеки клиент.
Не бива да позволяме отрязването на кутикулата, тъй като изпълнява важна функция. Тя е естествена бариера и предпазва нокътя от инфекции. Хидратацията на ръцете и ноктите повлиява благоприятно здравината на нокътя и намалява риска от обелване на нокътя при премахване на лака.
Поставяне на слънцезащитен крем преди да се направи маникюр с гел лак, за да предотврати появата на нови образувания на кожата и преждевременно стареене на ръцете. Нанасянето на крем с фактор защитава кожата от ултравиолетовото лъчение, използвано за изпичането на гел лака върху нокътя, пише puls.bg. Друг вариант е да носят непрозрачни ръкавици с отрязани върхове на пръстите, преди да започне лакирането.
Традиционен маникюр и използване на обикновен лак за нокти са чудесна алтернатива, която да се използва в ежедневието. Така гел лакът вместо да се прави на всеки 3 седмици, може да се поставя за специални поводи и така да се дава почивка на ноктите.
Умереността е ключът, когато става въпрос за гел маникюр. Необходимо е прецизно търсене да специалист в областта, който спазва всички правила в стъпките на дезинфекция и стерелизация. При наличие на проблем с ноктите или тъканите около тях е задълителна консултация с дерматолог за правилна диагностика, лечение и предпазване от усложнения.
Още от категорията

Алкохолът повишава риска от рак, защо?

Често подценяваните навици, които вредят на зъбите
