
Технологичното развитие на съвременния свят доведе до създаване на множество електронни устройства, приложими практически във всички човешки дейности, което има както позитиви, така и негативи. Голяма част от нас прекарват безброй часове в гледане пред екраните, било то телевизор, телефон или таблет. Специалистите по ендокринология станаха изключително търсени в последните години заради увеличаващия се брой пациенти с метаболитни заболявания, поради разстройствата в секретирането на инсулина, обмяната на холестерола и много други метаболитни нарушения.
Увеличеното количество храна, съчетано със заседналия начин на живот създава сериозен риск за развитие на много болести. Заседналият начин на живот не е проблем само на възрастните, но дори и за децата. Това посочват пред Trafficnews д-р Окан Алиман – лекар-специалист „Кардиология“, и д-р Росица Артурова – лекар-специалист „Ендокринология и болести на обмяната“ от „ДКЦ V Пловдив – Св. архиеп. Лука“ по повод днешния Световен ден на физическата активност.
Д-р Артурова
Специалистите предупреждават, че най-често заседналият начин на живот и липсата на редовна физическа активност водят до затлъстяване. От своя страна пък то става отправна точка за редица усложнения: сърдечносъдови (като хипертония, атеросклероза), метаболитни (като диабет тип II, метаболитен синдром ), от страна на скелетната система (претоварване на гръбначния стълб и ставите, дегенерация) и психологически (комплекси, понижено самочувствие).
Хипертонията и атеросклерозата са болести на съвременната цивилизация. Към тях води заседналият начин на живот. Споменатите заболявания са причина за преждевременна смърт поради инфаркт на миокарда или инсулт, обяснява д-р Алиман.
Друго заболяване в областта на съдовата система, което може да бъде резултат от заседнал начин на живот, е хронична венозна недостатъчност. Задържането на кръв във венозната система на долните крайници води до образуване на разширени вени.
Постепенно нарастваща резистентност към действието на инсулина води до диабет тип ІІ. При лечението на диабет тип II освен лекарствата и диетата от голямо значение е и физическата активност.
Много от заболяванията на опорно-двигателния апарат като болките в гръбначния стълб и ставите, както и дегенерацията на ставите, са все по-честа причина пациентите да посещават своя лекар. Често тези неразположения са резултат от заседнал начин на живот, както и свързаните с тях наднормено тегло и затлъстяване. Ставите и гръбначният стълб се претоварват, а липсата на движение води до загуба на гъвкавост, скованост, деформация.
Като цяло със заседналия начин на живот можем да си докараме мултидисциплинарни заболявания, изискващи намесата на няколко лекари – специалисти за тяхното решаване – кардиолози, ендокринолози, ортопеди, физиотерапевти и др, казват медиците.
Д-р Алиман
Техният съвет за хората, които не спортуват професионално, е да започнат с разходки на открито и вървене пеша минимум 30 минути на ден.
Повече време навън в активни дейности като колективни спортове с приятели, каране на колело и най-вече възможно по-често прекарвайте уикендите си в разходки не само в града, но и в планина. Физическо натоварване, което сте избрали, трябва да ви доставя удоволствие. Само по този начин ще го превърнете в част от рутината си. Без значение дали е йога, танци или футбол – важно е да се движите редовно. Старайте се да избирате стълбите пред ескалатора или асансьора, съветват д-р Алиман и д-р Артурова.
Здравословната и балансирана диета също е от съществено значение. Не приемайте повече калории, отколкото изразходвате. Нека плодовете и зеленчуците преобладават в менюто ви според сезона, допълват те.
Заседналият начин на живот е причината за много усложнения, които пряко рефлектират и влошават качеството на живот, както и водят до неговата по-кратка продължителност.
Първичната профилактика включва: време за физическа активност, адекватна на способностите и здравословното състояние, а в случай на развитие на усложнения от пасивния начин на живот – да се вземат мерки на ранен етап и да се лекуват.
Съветът на специалистите е да изберем активния начин на живот, който носи множество ползи – както физически, така и психически. В днешно време, когато заседналият начин на живот се превръща в често срещан проблем, редовното движение е ключът към по-доброто здраве и по-качествен живот.
Кардио-пулмонален стрес тест
До каква степен сме засегнати от заседналия начин на живот могат да ни кажат резултатите от т.нар. кардио-пулмонален стрес тест, който се прави в „ДКЦ V Пловдив – Св. архиеп. Лука“.
Апаратът е с много широкоспектърна насоченост. Той определя кардиопулмоналната единица, като това може да бъде приложено както при пациенти, така и при здрави хора, които искат да разберат своето физическо състояние. Особено приложение има при активно спортуващи хора. За тях той е „златен стандарт“ при определяне на физическата издръжливост, обясняват лекарите.
Освен че е много информативен, резултатът излиза веднага. Информацията се актуализира на всеки 20-30 секунди - докато трае изследването. Тестът продължава между 8 и 12 минути. Има обаче и предварителна подготовка, така че цялата процедура отнема около час. Провежда се на велоергометър, в удобна, полулегнала позиция на пациента.
В момента на изследването може да се проследи как се променя ЕКГ, кръвното налягане, как се променя цялостната обмяна, тъй като се анализира целият дихателен цикъл.
„Добиваме представа за кислородната консумация и анаеробния праг на пациента. Това позволява да проследим стадия на доказано вече заболяване, да проследим как то прогресира и как отговаря на провежданото лечение”, казват медиците.
Най-благодатната част от теста е превенцията. С него можем да селектираме пациентите с повишен риск от миокарден инфаркт например, които са с нарушена сърдечна функция, и по този начин да открием най-точното лечение още в стадия на предзаболяване. При рисковите пациенти веднага получаваме информация за стадия на увреждане, което позволява да се вземат навреме активни мерки. Много важен е тестът за постковидни пациенти. При тях може да се види докъде са уврежданията, ако има такива, да се предприемат своевременни мерки за тяхното лечение или поне да се ограничи развитието им, допълват лекарите.