Врата към употребата на марихуана, друг вид наркотици и никотин”.  Това заяви  началникът на Клиниката по Пулмология към УМБАЛ ''Св. Георги'' в Пловдив  Доц. Владимир Ходжев, относно темата за вредата при пушене на електронните цигари известни още като вейпове.  

Репортер на TrafficNews се свърза с д-р Ходжев във връзка с последиците, които те нанасят върху белите дробове на младежите. Припомняме, че преди седмица след употреба на такъв вид електронна цигара с наркотично вещество, 14-годишно момче от Плевен падна от блок и загуби живота си. Сред редица репортажи стана ясно, че в България лесно може да се снабдиш с такъв тип вейп, дори той да съдържа  марихуана. В някои държави в Европейския съюз, те са легални и това ги прави достъпни за младите, тъй като могат да бъдат поръчвани и от различни сайтове в интернет.

 

Падналото от блок в Плевен дете пушило вейп с наркотично веществоВъв вейпа е имало съдържание на хексахидроканабинол

Белодробният специалист сподели пред медията ни, че те са също и старт към употребата на конвенционалните цигари. Той уточни, че младежите, които пушат вейпове с никотин в следващите 18 месеца имат 4 пъти по-голям риск от това да започнат с тютюнопушенето.

Проблемът в така наречените вейпове е, че в тази течност могат да се сложат различни вещества, които да имат негативен ефект върху организма. Клинични проучвания, които са правени неотдавна, показват, че специално комбинираната употреба на електронни цигари с никотин и канабис се среща по-често при младежите. На практика, употребата на наркотици става прикрито, защото може да си пушиш вейпа пред останалите , сякаш приемаш никотин”, уточни пловдивският пулмолог.

Доц. Владимир Ходжев посочи английско проучване, което показва,че 40% от младежите, които употребяват тези електронни цигари са приемали и други наркотични вещества.

Тези допълнителните вещества , които се съдържат са доста вредни. Въпреки че пропилей гликола често се използва при производство на дим, примерно на рок концерти и се счита за безвреден, когато имаме продължително и постоянно излагане на парите му, това причинява кашлица, дразнене на очите и белите дробове и увеличава риска от придобиване на астма . Някои от течностите за изпаряване, също така съдържат 1 % диетилен гликол, като някой го причисляват към канцерогените”, допълни началникът на пулмологията към университетската болница.

Въпреки привлекателните за потребителите аромати във вейповете, по думите на д-р Ходжев , някои от тях се използват в хранително-вкусовата промишленост, но също вредят, тъй като белият дроб е приспособен да поема само чист въздух и всякакви вещества, които се вкарват в него може да причинят възпаление.

Точно преди Ковид инфекцията в САЩ имаше епидемия след употреба именно на вейпове. Тя доведе до над 3000 хоспитализирани, имаше и смъртни случаи,  но някак тази тема бе надскочена от Ковид. Тогава при изследванията, които са правени се установи, че едно от вредните вещества в тях е витамин Е. Той може да е полезен , когато се приема през устата , но когато се инхалира в белите дробове може да доведе до неблагоприятни последици”, коментира специалистът.

Доц. Владимир Ходжев заяви още, че в една тубичка от 5 мл с вещество за вейп има 100 мг никотин.  „Животозастрашаващата доза никотин е от 30 мг до 40 мг при възрастни и 10 мг при деца. Винаги е въпрос на доза, но тук имаме в самото устройство едно голямо количество никотин и ако се приема това ежедневно, може да причини гадене, повръщане, световъртеж, както и болки в главата. Тази доза е по-малко вероятно да бъде приета с класическите цигари”, уточни той.

Едната причина за честата им употреба е лесният достъп и изкуствената представа, че тяхното пушене е по-безопасно, но изследвания доказват, че далеч не е така, коментира още специалистът.  

Вейпът е нещо модно сред младите, има много изследвания, които доказват, че ефектът върху  белодробната и сърдечно-съдовата система са такива, каквито при прием на класически цигари. Ние самите не сме сигурни какво има в тези най-различни електронни устройства за пушене, които се продават. Младите хора вкарват в белите си дробове вещества, чийто ефект може да доведе до неблагоприятни последици.  Хората трябва да бъдат информирани, да се говори за този проблем и младите да се вслушват”, категорично завърши Доц. д-р Владимир Ходжев .

Доц. д-р Владимир Ходжев има публикувани над 100 статии и научни съобщения у нас и в чужбина, както и множество участия в учебници, ръководства, монографии и консенсуси. Той е член на Еuropean Respiratory Society и American Thoracic Society. От 1992 г. е член на Българското дружество по белодробни болести, от 2010 г. е член на неговия Управителен съвет, а от 2019 г. до 2022 г.е председател на Управителния съвет.