Заболеваемостта от COVID-19 в Пловдивско падна под 1000 на 100 000 население и областта излезе от лилавата зона. На национално ниво също се наблюдава спад - 998.26 на 100 000 души, спрямо 1044.05 през предходния ден. Това показват данните на Националния център за заразни и паразитни болести.
Междувременно още шест области влязоха във втори етап на пандемията според картата, която отчита заетостта на интензивните легла. Става дума за Регион 3, който включва Силистра, Разград, Добрич, Търговище, Шумен и Варна. Така от петте района, на които е разделена страната, само един все още е в Етап 3. Това е клъстерът, в който попадат Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора. Прогнозата обаче е, че още тази седмица и той ще се оцвети в жълто.
Същевременно вариантът Омикрон продължава да доминира у нас Той е установен в 760 от последните секвенирани проби от Националния център по заразни и паразитни болести, или 94.6% от всички тях.
722 от тях принадлежат към подвариант (ВА.1 или ВА.1.1) и 38 към (BA.2). При 43 или 5.4% от пробите е установен вариант Делта (B.1.617.2) или подварианти на Делта (AY.*). Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 20 януари -3 февруари и са изпратени от 48 различни лечебни заведения от 23 области на страната.
За Пловдивска област от 153 изследвани проби 145 са доказали Омикрон или неговите подварианти.
Затишието на петата вълна даде основание на властите да планират разхлабване на мерките. То ще стане на три етапа. Първият ще бъде въведен още този четвъртък, а до 20 март се очаква пълна отмяна на Зеленият сертификат в рамките на страната.
При влошаване на ситуацията обаче мерките срещу COVID-19 могат да бъдат върнати, предупреди по-рано днес главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Смъртността у нас продължава да е притеснително висока. Той допълни, че на този етап не се очаква да се появи нов по-заразен вариант на вируса. Прогнозата на специалистите е, че е възможно това да стане през есента.
Още от категорията
Пулмолог: Не настоявайте да ви предписват антибиотик