Назовете вид органична материя и има вероятност някакъв вид организъм да е еволюирал достатъчно, за да я консумира. Растения, месо, водорасли, насекоми и бактерии се консумират от различни същества, но сега учените са открили нещо ново в менюто – вируси.
Тъй като вирусите се срещат абсолютно навсякъде, неизбежно е организмите да ги консумират случайно. Но изследователят Джон Делонг от Университета на Небраска-Линкълн иска да разбере дали някакви микроби активно ядат вируси и дали такава диета може да подпомогне физиологичния растеж на индивидите и нарастването на населението на общността.
„Те са съставени от нуклеинови киселини, много азот и фосфор“, казва Делонг и би трябвало да има организъм, който да се храни с тях.
За да проверят хипотезата, Делонг и неговият екип събраха проби от езерна вода, изолираха различни микроби и след това добавиха големи количества хлоровирус, сладководен обитател, който заразява зелените водорасли. През следващите няколко дни екипът проследи размера на популацията на вирусите и другите микроби, за да види дали последните изяждат първите.
И ето, че един конкретен микроб изглежда похапва вирусите – реснички, известни като Halteria. Във водни проби без друг източник на храна за ресничките, популациите на Halteria са нараснали около 15 пъти в рамките на два дни, докато нивата на хлоровирус са спаднали 100 пъти. В контролни проби без вируса Халтерия изобщо не расте.
При последващи тестове екипът маркира ДНК на хлоровируса с флуоресцентно багрило и установи, че клетките на Halteria скоро започват да светят. Това помогна да се потвърди, че Halteria наистина поглъща вируса.
Тези експерименти показват, че новосъздаденият термин „virovorе“ вече може да заеме своето място сред тревопасни животни, месоядни животни и други, като Halteria е определен като първият известен virovore. Но, разбира се, малко вероятно е да е единственият там и изследователите планират да продължат да изследват феномена, включително ефектите му върху хранителните мрежи и по-големи системи като въглеродния цикъл.