Обявяват грипна епидемия в Пловдив! На 20 януари е отчетен рязък скок в заболеваемостта в областта от грип и остри респираторни вируси, засягащи 211 на 10 000 души. Това става ясно от заповед на РЗИ-Пловдив, с която се анонсира въвеждането на мерки за ограничаване на разпространението.

Те ще бъдат въведени за град Пловдив и областта за периода от 22 до 28 януари.

-За въпросния период се ограничават профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца.

-Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.

-В организираните детски и учебни колективи се въвежда засилен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и ОРЗ. Ще се извършва и засилена текуща дезинфекция.

На този етап няма причина за обявяване на грипна ваканция, посочиха по-рано днес от РЗИ-Пловдив пред TrafficNews. Продължава следенето на броя отсъстващи ученици и предагогически персонал, като при достигането на условния праг, ще бъде назначена среща на Областния оперативен щаб, който да вземе съвместно решение. 

Съгласно заповед на здравното министерство такива ще има и на територията на Ямбол от 21 до 27 януари и в Благоевград 22 до 30 януари. 

Ръст на заболелите от грип и вируси в Пловдив – далеч ли сме от епидемични мерки?Броят на отсъстващите ученици се увеличава

Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите, с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси. Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват основно по два начина – от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети. Някои хора са изложени на по-голям риск от тежко боледуване. Сред рисковите групи са бременни жени; лица с белодробни заболявания; възрастни, особено над 65 г.; малки деца, особено под 5 г.; новородени, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст; хора с хронични заболявания, в т.ч. и имунокомпрометирани.

За опазване на нашето здраве, както и на здравето на нашите близки, познати, колеги и приятели, особено на тези, попадащи в рискови групи за тежко боледуване, Министерство на здравеопазването препоръчва спазването на 8 основни мерки, които можете да намерите тук.