
1 милиард души в света днес страдат от някаква форма на зависимост. От тях 275 милиона са зависими от наркотични вещества. Всяка минута десет души по света умират от алкохол, а още един – от свръхдоза. Звучи като мрачна статистика, но зад тези цифри стоят реални човешки съдби. Тези обезпокоителни данни бяха представени от д-р Неделя Щонова по време на форума „Заедно срещу зависимостите, пандемията на XXI век“, който се проведе в Пловдив. Събитието, организирано от Терапевтичен център "Жива" събра на едно място лекари, психолози, психиатри и други специалисти с една обща цел – търсене на решения в борбата със зависимостите.
„Нараства броят на екзотичните зависимости като номофобията, страха да останеш без телефон. Виждам и около мен младите хора, които стават трескави, когато изгубят връзка с мобилното си устройство“, сподели д-р Щонова.
Друга нова зависимост е съзнателната потребност да бъдеш в контакт с негативни новини. По този начин човек си казва: Светът е толкова зле, значи аз съм добре.
Сред все по-често срещаните фобии д-р Щонова посочи и култа към синтетичната външност – неестествени тела, изградени „на върха на иглата“, както и търсене на социално одобрение чрез екстремни действия за виртуално внимание. „Снимки от върха на небостъргачи, опасни акробатики – всичко за един лайк“, посочи една от най-изтъкнатите фигури в българската медицинска и медийна среда.
Работохолизмът е друга екзотична зависимост, която също може да бъде опасна. В Япония например по официална статистика от работохолизъм и желание за деструктивен перфекционализъм животът си губят 2873 души. По непотвърдени данни обаче реалната цифра е над три пъти по-голяма.
Д-р Неделя Щонова подчерта и значението на родителската роля в предотвратяването на зависимости.
„Аз съм хиперпротективна майка. Но децата трябва да бъдат оставяни да падат, да рискуват, да трупат личен опит. Да усетят, че могат да се справят сами, за да не развият някаква форма на зависимост“, посочи специалистът.
Специално внимание тя отдели и на психологическите корени на зависимото поведение.
„Всеки зависим човек е като заблуден ездач, който търси удоволствие в грешната посока. В основата на зависимостта е липса – на любов, на свързаност със себе си, на неразрешена травма от детството, на принадлежност. Както казва Габор Мате: Не питай "Защо си зависим?", а "От какво бягаш? Къде те боли?”, казва тя.
Д-р Щонова очерта и трите ключови стълба в борбата със зависимостите според консенсусните стратегии за 2025 година. На първо място е неврообразованието и развитието на вътрешния ресурс. Трябва да говорим на децата какво е допамин, какво е импулс, как работи мозъкът. Когато разбират, могат да избират по-съзнателно. По този начин намаляваме риска от зависимост с до 41%. Следващото е раннато детекция на травмата. Между 70 до 90% от зависимите имат травма в детството. Колкото по-рано я разпознаем, толкова по-добре. Третият стълб е системна екология - принадлежността към семейство, общност или кауза дава смисъл. Защото безсмислието е най-силният двигател на зависимостта.
С особена емоция д-р Щонова разказа лична история, която я е разтърсила по време на медицински конгрес.
„400 души сме в една зала, стоим и чакаме. Презентацията е заредена. Излиза лекторът на сцената и в продължение на две минути си говори по телефона. След което затвори и каза: Току-що ми се обади жена ми и каза, че дъщеря ми е наркозависима. Тя е приета в болница, в кома, с опасност за живота. И аз не съм способен да проведа тази лекция. Искам да ви се извиня и да ви кажа, че в следващите 2-3 години ще бъда безплатен лектор на този конгрес, но в момента единственото, на което съм способен, е да сляза от тази сцена. Един човек е толкова щастлив, колкото децата му позволят да бъде. А в момента моята дъщеря не ми позволява да бъда щастлив. Затова се оттеглям с цялата болка на родител, който някъде по трасето е пропуснал да бъде близо до сърцето на дъщеря си, за да не се стигне дотук”, разказа д-р Щонова.
И призова да говорим за зависимостите. Но не със стигма, не с морализаторство, а с разбиране и подкрепа, че всичко може да бъде преодоляно. Защото ако не го правим, това може да коства животът на децата ни.
В TrafficNews очаквайте интервюта с доктора по медицинска психология, психотерапевт, дългогодишен специалист в областта на зависимостите и училищен психолог д-р Светлана Димитрова и основателя на терапевтичен център ЖИВА и специалист с дългогодишен опит в лечението на зависимости д-р Александър Илиев. Ще ви разкажем и историята на млад мъж, който успява да се пребори със зависимостта и да започне живота си отначало.
Още от категорията

Как влияят горещините на хората с деменция


Пловдивчанка начело на главните сестри в България
Акценти





Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


