Изследване, проведено в Cleveland Clinic Foundation, установи, че заседналият начин на живот и отсъствието на физически упражнения имат по-лошо въздействие върху здравето на човека, отколкото пушенето, диабета и сърдечните болести.
Кардиологът от Кливлендската клиника и главен автор на изследването доктор Ваел Джабер определя резултатите като „крайно неочаквани“.
„Отсъствието на тренировки на пътечката за бягане или упражнения дава най-лоша прогноза, дори смърт, сравнено с хипертонична болест, диабет“, казва Джабер пред CNN, цитирани от profit.bg. По думите му получените резултати за възможните рискове трябва да бъдат разгласени на хората. Трябва да се действа почти като при болестно състояние, при което лекарството се нарича упражнения, допълва ученият.
Изследователите са изследвали 122 007 пациенти, които са тренирали на пътечка за бягане в Кливлъндската клиника в периода от 1 януари 1991 до 31 декември 2014 г., за да определят кои са факторите, които водят до смърт, както и да изяснат преимуществата на упражненията и фитнеса.
Сърдечно-съдовите заболявания и диабетът са най-„скъпите“ заболявания в САЩ. Ние разходваме над 200 млрд. долара годишно за лечение на тези заболявания и усложненията им. Вместо да плащаме огромни суми за лечение, трябва да поощряваме пациентите си да бъдат физически активни и всеки ден да тренират, казва д-р Джордан Мецл.
По думите на Джабер друго голямо откритие на изследването е, че фитнесът води до по-продължителен живот. Учените винаги са били обезпокоени от прекалено активно спортуващите, но изследването е показало, че няма причина за тревога.
Няма никакво ниво на физически упражнения или занимания с фитнес, които да доведат до риск за здравето, казва лекарят. По думите му изследването показва, че привържениците на интензивните тренировки се характеризират с по-нисък риск от смърт.
Преимуществата на спорта са еднакво големи за всички възрастови групи при мъжете и жените.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?