Расте броят на българи, пострадали от сърдечен удар. Тревожно е скочил и броят на млади хора, диагностицирани с остър инфаркт на миокарда. За третото тримесечие на 2024г. 15 мъже на възраст под 35 години са получили миокарден инфаркт. Над 565 пък са пациентите между 35 и 55 години, като броят и на мъжете, и на жените за тази възрастова група се е увеличил в сравнение със същия период на миналата година. Това показва доклад на Националния център за здраве и анализи.
За съответното тримесечие на 2024 година 465 мъже (35-55г.) са били хоспитализирани заради инфаркт. Жените (35-55г.) са били 100, като се забелязва ръст с близо 20% за тази група пациенти спрямо същия период на миналата година.
Само за тези три месеца на 2024 година – юли, август, септември – 225 българи, хоспитализирани заради остър инфаркт, за починали. От тях 18 са мъжете и 3 жените, които са под 55-годишна възраст. Смъртните случаи са с 63 случая повече спрямо 2023г., но с 10 по-малко спрямо предходното тримесечие.
Общо 2 667 души са били хостипализирани, 599 от които в интензивна структура. На 2 315 от тях е направена коронарна ангиопластика. Въпреки интервенцията 166 са починали. На шестима пациенти е направена фибринолиза, но в три от случаите е регистриран летален край.
На този фон – данните показват, че относително непроменен е броят на мъже над 55-годишна възраст, претърпели инфаркт на миокарда – за третото тримесечие те са 1 409. За същия период на 2023г. те са били 1405. Увеличение има при жените от тази възрастова група, които за тази година са били 838, а за миналата – 789.
Според наблюденията на лекарите възрастовата граница е паднала през последните години, а причините за това са няколко. На първо място е стресът, който съпътства ежедневието ни, както и заседналият начин на живот. Медиците отчитат, че високият холестерол, запушването на кръвоносните съдове и развиване на атеросклероза са сред най-сериозните причини, предизвикващи инфаркт. Затова препоръчват здравословен начин на живот – без тютюнопушене, с двигателна активност и подходящ хранителен режим. Лекари посочват, че заради напредването на медицината и възможностите за изследване и превенция инфарктът вече не е смъртна присъда и може да бъде избегнат
Най-честият симптом на миокардния инфаркт е болката в гръдния кош. Веднага след нейната поява трябва спешно да се търси лекарска помощ. Други симптоми на сърдечен удар включват – натиск или усещане за стягаща болка в гърдите или ръцете, които могат да се разпространят към шията, челюстта или гърба ; гадене, повръщане или болки в корема ; недостиг на въздух; студена пот ; силно общо неразположение и слабост, както и замайване.
Още от категорията
Изследване: Ръстът и теглото на мъжете са се увеличили 2 пъти повече от тези на жените